آرتروز زانو و درمان آن

آرتروز زانو و درمان آن

چه اطلاعاتی درمورد آرتروز زانو و درمان آن دارید؟

ما در زندگی خود مخصوصا در سنین بالا، با بیماری ای روبروهستیم به نام بیماری آرتروز مفصل زانو! این بیماری کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث ناتوانی جسمی نیز می شود.

تشخیص آرتروز زانو

آرتروز به معنای تخریب مفصل می باشد. مفاصل سازنده ی بدن ما در بدو تولد سالم و بدون عارضه می باشند. اما با گذشت زمان و سبک زندگی نامناسب این مفاصل آسیب می بینند و عوارض نامطلوبی برای فرد ایجاد می شود.

برای تشخیص این بیماری لازم است به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید تا بررسی های لازم انجام شود. انجام ام آر آی یا گرافی های تهیه شده توسط رادیولوژی می تواند در تشخیص این بیماری و همچنین شدت آسیب دیدگی مفصل به پزشک معالج کمک کند.

جلوگیری از آرتروز زانو

چه اقداماتی برای پیشگیری از بیماری آرتروز لازم است؟

انجام فعالیت های ورزشی مناسب، کاهش وزن و اصلاح سبک زندگی می توانند تاثیر مستقیم و بسزایی را در پیشگیری از ایجاد آرتروز مفصل زانو داشته باشند.

مصرف لبنیات و مکمل های مناسب غذایی نیز سهم مهمی در جلوگیری از ایجاد بیماری آرتروز دارند.

حال فردی را در نظر بگیرید که دچار تخریب مفصل زانو یا آرتروز پیشرفته شده است.

         چه راه حلی برای درمان آرتروز در این فرد وجود دارد؟

         چه روش های درمانی برای مفاصل تخریب شده وجود دارد؟

در این قسمت به راهکارهای موثر در درمان آرتروز زانو می پردازیم.

عکس آرتروز زانو

عکس آرتروز زانو

درمان بیماری آرتروز مفصل زانو

قدم اول

در این مرحله انجام اقداماتی نظیر: فیزیوتراپی، دارو درمانی و اصلاح فعالیت های نادرست بدنی، پیشنهاد می شود. بطور مثال: پرهیز از چمباتمه زدن، خم کردن بیش از اندازه و طولانی مدت مفصل زانو، استفاده از توالت فرهنگی، تقویت عضلات چهارسر ران و… مواردی هستند که می توانند از شدت یافتن بیماری آرتروز جلوگیری کنند.

 قدم دوم

اگر شرایط بیمار با انجام اقدامات فوق الذکر بهبود نیافت و بیماری آرتروز در فرد شدت یافت، از روش های پیچیده تری مانند جراحی تعویض مفصل زانو برای درمان این عارضه استفاده می شود.

نمونه ای از فیلم عمل آرتروز زانو (تعویض مفصل زانو)

لازم به ذکر است اقدامات حد واسطی میان قدم اول و قدم دوم درمان وجود ندارد. یعنی: انجام اقداماتی مانند: prp، اوزون تراپی و … در هنگامی که بیماری آرتروز باعث آسیب دیدگی شدید مفصل شده باشد، این تکنیک ها نه تنها به درمان این عارضه کمک نمی کنند بلکه باعث شدت یافتن عوارض ناشی از این بیماری نیز می شوند.

چه افرادی برای انجام تعویض مفصل زانو مناسب هستند؟

افراد بالای ۵۰ سال که به دارودرمانی و فیزیوتراپی پاسخ مثبت نداده اند، در زمره ی اشخاصی هستند که کاندید مناسبی برای انجام این جراحی می باشند. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله ی کاندید مناسب برای جراحی تعویض مفصل زانو مراجعه نمایید.

در تعویض مفصل زانو بسته به شدت آسیب دیدگی مفصل، ممکن است نیمی از مفصل و یا کل مفصل تعویض شود. تعویض مفصل زانو، جراحی ایمن و بدون عارضه ای می باشد. بیمار ۲۴ ساعت بعد از انجام این جراحی مرخص می شود.

از جمله مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو می توان به مواردی همچون: استفاده از عصا به مدت یک هفته و انجام فیزیوتراپی(که  تعداد جلسات مورد نیاز بسته به شرایط بیمار و نتیجه ی حاصل از جراحی، توسط متخصص ارتوپدی تعیین می شود) اشاره کرد.

نتیجه گیری

 توصیه می شود با انجام اقدامات پیشگیرانه از ایجاد بیماری آرتروز زانو جلوگیری کنید. بطور مثال نحوه ی نشستن و انجام فعالیت های بدنی روزمره ی خود را اصلاح کنید تا از اعمال فشار به مفصل زانو و آسیب دیدن آن جلوگیری کنید.

نکته ی قابل توجه در درمان بواسطه ی جراحی تعویض مفصل زانو این است که این جراحی بسیار حساس می باشد و نیازمند دقت و تبحر بالای جراح مربوطه می باشد. بنابراین شما عزیزان می توانید با انتخاب بهترین جراح ارتوپد در تهران، جراحی بدون عارضه و موفقیت آمیزی داشته باشید.

با تشکر مدیریت سایت: دكتر سيد عليرضا امين جواهری (متخصص ارتوپدی و فلوشیپ جراحی زانو لگن از زوریخ سوئیس) 

راه های ارتباطی با ما:

شماره تماس:  ۷۱۰۶۲۴۰۰ – ۰۹۳۳۴۱۳۱۰۰۴   

صفحه  اینستاگرام 

پاسخ

Call Now Button