آرتروز مفصل لگن

آرتروز مفصل لگن

چندین عامل وجود دارد که سبب می شود تا افراد به آرتروز مفصل لگن دچار شوند. از جمله این دلایل می توان آرتروز، بروز عفونت های قدیمی درمان نشده در مفصل لگن و یا ایجاد استئومیلیت می باشد. تمامی این دلایل می تواند از کودکی در فرد بوده و بعد از گذشت سال ها اثرات آن معلوم گردد.

ولی بسیاری از افراد از این امر آگاه نیستند که آرتروز می باشد. آرتروز چیست؟ این اسمی است که بسیاری از افراد آن را شنیده اند ولی از دلایل بروز آن و نوع بیماری آگاهی ندارند. پس در این خصوص توضیحاتی را خواهیم داد.

آرتروز مفصل لگن از جمله بیماری های التهابی اسنت که همانند آرتروز زانو فرد را درگیر خود می نماید. به همین منظور افراد زیادی به جراح ارتوپدی مراجعه می نمایند تا درمان شده و از این التهاب ها رهایی یابند. زیرا در فعالیت های  خود با اختلال روبه رو هستند. دکتر امین جواهری در این خصوص راهنمایی هایی را در اختیار افراد گذاشته است که می توانید به بخشی از این موارد دسترسی داشته باشید. همچنین می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ایشان در ارتباط باشید.

راه های ارتباطی با دکتر امین جواهری 

۰۲۱-۷۱۰۶۲۴۰۰

اینستاگرام 

با تشکر، مدیریت سایت دکتر امین جواهری، جراح ارتوپدی، فوق تخصص لگن و زانو

آرتروز چیست؟

از جمله شایع ترین دلیل تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو، آرتروز است. همچنین از متداولترین آتریت هاست که فرد به آن مبتلا می شود. آرتریت مفصل لگن بسیار آزار دهنده است و فرد در پی درمان آن اقدام می نماید.

دلیل بروز آرتروز شامل افزایش سن، افزایش وزن، انجام کار های تکراری و سنگین می باشد. همچنین این بیماری می تواند به طور همزمان ممکن است چندین مفصل را همزمان درگیر نماید و فرد به آرتروز مبتلا شود.

آرتروز مفصل بر خلاف روماتیسم مفصلی است یک بیماری سیستمی نیست و فقط مفاصل بدن را درگیر می نماید.

 

آرتروز مفصل لگن

نشانه های بیماری آرتروز از چه سالی نمایان می شود؟

این بیماری از سن ۴۰ سالگی آغاز می شود و بیشتر در خانم ها نیز مشاهده می شود. همچنین بعد از ۶۵ سالگی نیز به طور واضح نمایاین خواهد شد.

بیشترین مفاصل درگیر شده در آرتروز چه مفاصلی است؟

مفصل های لگن، زانو، دست و گردن به دلیل آن که بیشترین فعالیت و درگیری را دارد، به آرتروز دچار می شود.

علت اصلی آرتروز، تخریب غضروف در مفاصل است که نمی تواند مانند گذشته فشار وارده را قبول کرده و همچنین میزان سطح مفصلی نیز کاهش می یابد.

آرتروز مفصل لگن

آرتروز مفصل لگن همانند مابقی آرتروز ها بوده و فرد بنا به دلایل مشخص و یا حتی غیر مشخص این بیماری بروز می کند. برخی از بیماریی که سبب می شود تا فرد به آرتروز مفصل لگن مبتلا شوند، از این قرار است:

بیماری های مادرزادی لگن که از زمان بدو تولد و یا از زمان کودکی به دلیل ابتلا به بیماری خاصی در سنین بالا به آرتروز مفصل لگن مبتلا می شود.

همچنین ممکن است به دلیل انجام جراحی خاصی و ماندن عفونت در بدن و استخوان فرد، آرتروز نیز ایجاد شده و فرد دچار مشکل شود.

با این حال متخصص ارتوپدی از روش های مختلفی برای تشخیص آرتروز موجود در مفصل ران و لگن استفاده می نماید که به ترتیب عبارتند از :

  • معاینه متخصص ارتوپدی

سوالات متداولی پزشک از بیمار در خصوص آرتروز مفصل می پرسد. از جمله این سوالات سابقه بیماری و صدمات وارده به مفصل می باشد. از جمله روش های تشخیصی، تجویز آزمایش تشخیصی می باشد.

  • معاینه های جسمی

متخصص ارتوپدی از بیمار می خواهد تا ران خود را حرکت داده و میزان حرکت و درد در حین حرکت میزان آرتروز را در مفصل ران نشان می دهد. زیرا از بیشترین موارد ارجاع به جراح ارتوپد وجود مشکلات در زمان راه رفتن و سفتی استخوان ران می باشد.

  • استفاده از اشعه ایکس

اشعه ایکس از جمله روش های تجویزی است که تصویر برداری باعث به دست آمدن ساختاری دقیق از میزان تراکم استخوان و میزان عملکرد مفصل ران و لگن می باشد. همچنین فضای بین استخوان و مفصل را می توان تعیین نمود.

  • آزمایش خون

انجام آزمایش خون میزان عامل های روماتوئیدی و یا آنتی بادی های بدن را که باعث ایجاد آرتریت مفصل لگن شده است را نشان می دهد.

درمان آرتروز مفصل لگن

برای درمان آرتروز مفصل لگن روش های درمانی مختلفی وجود دارد. که با توجه به نوع و میزان آرتروز مفصل نوع درمان مشخص می شود.

درمان آرتروز مفصل لگن از دارو درمان و فیزوتراپی تا آرتروسکوپی مفصل لگن و تعویض مفصل لگن نیز می باشد. شدت درمان با توجه به شدت آرتروز می باشد.

آرتروسکوپی مفصل لگن برای افرادی که صرفا به آرتروز های سبک و کم مبتلا بوده و می توان به راحتی از برخی از عوارض آن کاست.

ولی در افرادی که نیاز به تعویض مفصل لگن دارند، از آن گروه از افرادی هستند که به شدیدترین نوع آرتروز مفصل لگن مبتلا شده اند. پس باید سریعا نسبت به درمان اقدام نمایند تا به عوارض بیشتری در این خصوص دچار نشوند.

مقالات مرتبط

آرتریت مفصل لگن 

تعویض مفصل لگن

آرتروسکوپی لگن

راه های ارتباطی با دکتر امین جواهری 

۰۲۱-۷۱۰۶۲۴۰۰

اینستاگرام 

با تشکر، مدیریت سایت دکتر امین جواهری، جراح ارتوپدی، فوق تخصص لگن و زانو

پاسخ