آرتروپلاستی زانو چیست؟

آرتروپلاستی زانو

بازسازی و تعویض مفصل آسیب دیده با مفصل مصنوعی را اصطلاحا آرتروپلاستی مفصل زانو، می گویند. تعویض مفصل زانو یکی از راهکارهای درمانی موثر در از بین بردن عوارض مفصلی و تسهیل دامنه ی حرکتی زانو می باشد.

عوامل موثر در انجام آرتروپلاستی مفصل زانو

علل متعددی باعث می شوند تا بیمار نیاز به آرتروپلاستی مفصل زانو پیدا کند. به طور مثال:

  • آرتروز زانو پیشرفته

شخصی را در نظر بگیرید که با بالا رفتن سن و نحوه ی نامناسب زندگی، دچار آرتروز زانو پیشرفته شده است. با تحلیل غضروف مفصلی، سایش استخوانی شدت می یابد. با ادامه ی این سایش، کارایی مفصل زانو کاهش می یابد و حالت خشک به خود می گیرد.

این سایش استخوانی باعث کاهش دامنه ی حرکتی و احساس درد مفصل زانو در فرد می شود. راهکارهای متعددی برای درمان آرتروز زانو که شایع ترین بیماری مفصلی است، وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله ی آرتروز زانو مراجعه نمایید.

  • چاقی بیش از اندازه

عواملی مانند: چاقی، استفاده ی نادرست و بیش از حد از پله می توانند زمینه ی مناسبی برای ایجاد آرتروز زانو یا آرتروز مفصل لگن را فراهم آورند. لازم به ذکر است، احتمال ایجاد آرتروز مفصل زانو و لگن بسیار بیشتر از سایر مفاصل مانند: شانه و آرنج می باشد.

  • علاوه بر موارد فوق الذکر، عواملی مانند: بیماری های ژنتیکی، تصادفات شدید، اعمال فشار بیش از اندازه به مفصل زانو و… نیز می توانند در انجام آرتروپلاستی مفصل زانو تاثیر بگذارند.
آرتروپلاستی مفصل زانو

آرتروپلاستی مفصل زانو

افزایش تعویض مفصل زانو در زنان

طبق تحقیقات به عمل آمده، پوکی استخوان در زنان بیشتر از مردان می باشد. این بیماری زمینه ی مناسبی برای آسیب های مفصلی فراهم می آورد. در بررسی های انجام شده مشخص شده است که؛ شکستگی گردن مفصل ران نیز یکی از علل بسیار شایع در تعویض مفصل لگن می باشد.

همانطور که گفته شد احتمال ابتلای زنان به بیماری پوکی استخوان نسبت به مردان بیشتر است. بنابراین زنان در سنین بالا و با ابتلا به پوکی استخوان نیاز بیشتری به جراحی آرتروپلاستی مفصل زانو پیدا می کنند.

  • لازم به ذکر است، آمار آرتروپلاستی زانو در ایران بیشتر از سایر کشور ها می باشد.

جنس پروتزهای مصنوعی  

یکی از مباحث مهمی که ذهن بیماران را به خود مشغول می سازد این است که؛ جنس پروتزهای مصنوعی مورد استفاده در آرتروپلاستی زانو چیست؟

در جواب به سوال فوق باید گفت؛ مفصل های مصنوعی هم در ایران تولید می شوند و هم نمونه های خارجی آن ها در بازار پزشکی موجود است. استفاده از پروتزهایی با بالاترین سطح کیفیت ضامن ماندگاری طولانی مدت نتایج مثبت حاصل از جراحی آرتروپلاستی زانو می باشد و می تواند احتمال ایجاد عوارض نامطلوبی مانند عفونت و… را به حداقل برساند.

عمل تعویض مفصل زانو چند ساعت طول می کشد؟

مدت زمان عمل تعویض مفصل زانو بسته به شدت آسیب های مفصلی متغیر می باشد. جراح با در نظر گرفتن میزان آسیب مفصل زانو و عوارض ناشی از آن بهترین تکنیک درمانی را انتخاب می نماید. ممکن است شدت آسیب مفصلی در فردی به گونه ای باشد که با تعویض نیمی از مفصل، عوارض موجود درمان و دامنه ی حرکتی مفصل مذکور بهبود یابد.

بالعکس شخصی ممکن است، دچار آسیب های جدی و شدید در مفصل زانوی خود شده باشد. در این حالت تعویض کامل مفصل زانو گزینه ی مناسبی برای درمان عوارض نامطلوب می باشد.

آرتروپلاستی مفصل زانو

آرتروپلاستی مفصل زانو

چکیده مطلب

آرتروپلاستی زانو روشی ایمن و کارآمد در راستای درمان مشکلات و آسیب های مفصلی می باشد. مطمئنا بیمارانی که کاندید مناسبی برای انجام جراحی تعویض مفصل زانو می باشند به دنبال بهترین جراح تعویض مفصل زانو می گردند. زیرا انجام اصولی و صحیح جراحی آرتروپلاستی مفصل زانو می تواند سلامت فرد را بازگرداند و از ایجاد عوارض نامطلوب جلوگیری به عمل آورد.

پاسخ