آرتریت مفصل  لگن

آرتریت مفصل لگن

قبل از آن که به توضیح آرتریت مفصل لگن بپردازیم، کمی در مورد خود بیماری آرتریت و علت بروز آن توضیح خواهیم داد.

آرتریت چیست

آرتریت به التهاب در مفصل ها گفته می شود. تا این زمان ۱۰۰ نوع از آرتریت ها شناسایی شده است و اقدامات درمانی متفاوتی برای رفع انواع آرتریت مورد استفاده قرار می گیرد.

 دكتر سيد عليرضا امين جواهري  ، جراح و متخصص ارتوپد و فوق تخصص جراحي زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید ، براي كسب اطلاعات بيشتر و معاينه حضوري ،  از راه های زیر با دکتر جواهری ارتباط برقرار کنید:

شماره تماس:   ۷۱۰۶۲۴۰۰ /  ۰۹۳۳۴۱۳۱۰۰۴   و  کانال  اینستاگرام     

انواع آرتریت

آرتریت به دو دسته عمده تقسیم بندی می شود که شامل : آرتریت دژنراتیو، مانند: استئوآرتریت، یا آرتریت التهابی، مانند:آرتریت روماتوئید. علائم عمده و مشترک این بیماری ها درد، سفت شدن مفاصل و تورم در آن هاست.

آرتریت مفصل لگن

آرتریت مفصل لگن

آرتریت چه علائم دیگری را به همراه دارد؟

موارد زیر را بررسی کنید تا بتوانید از چگونگی ایجاد درد و التهاب ناشی از آرتریت اطلاع پیدا کنید.

وقتی احساس درد در پشت و یا ناحیه کمرتان احساس می کنید، درد می تواند از عضلات، بافت های نرم مثل تاندون ها و رباط ها و یا مفاصل ایجاد شود.

آناتومی لگن

مفصل لگن شامل استخوانی گوی مانند است که به حفره لگن متصل است. در داخل این مفصل گوی و کاسه ای که از غضروف تشکیل شده است،  مفصل لگن به آرامی حرکت می کند. اگر این غضروف صاف از بین برود، این حرکت های روان و آسان با اختلال رو به رو می شود.

آرتریت مفصل لگن چیست ؟

درد و التهاب مفصل لگن که در مفاصل ساکروایلیاک ایجاد می شود و علاوه بر درد و التهاب دارای علائمی دیگری نیز می باشد که عبارت است از:

 • درد در ناحیه ی کمر، باسن و یا کشاله ران ها
 • درد شبیه به درد سیاتیک
 • دردهای مشابه آرتروز مفصلی

انواع مختلف آرتروز نیز وجود دارد که می توان بر روی مفصل لگن تاثیرات سویی برجای گذارد. برخی از این موارد در زیر ذکر شده است:

انواع آرتروز

پنج نوع اصلی از آرتریت وجود دارد که می تواند مفصل لگن را تحت تاثیر قرار دهد. عبارتند از :

 • آرتروز
 • آرتریت روماتوئید
 • اسپوندیلیت Ankylosing
 • لوپوس اریتماتوی سیستمیک
 • آرتریت روده ای

معمولا در صورت تشدید بیماری آرتروز از جراحی های تعویض مفصل برای رفع آسیب های تحمیل شده بر مفصل مورد نظر استفاده می شود. اما برای تسکین درد ناشی از این بیماری می توان از تکنیک های غیرتهاجمی و دارودرمانی بهره گرفت.

آرتروز چیست

استئوآرتریت به معنای آرتریت استخوان است و شایع ترین نوع آرتریت است، که در نتیجه پاره شدن و سست شدن مفاصل ایجاد می شود. به همین دلیل است که در افراد مسن بیشتر از افراد جوان دیده می شود.

دلایل بروز آرتریت مفصل لگن

 • افزایش سن
 • اضافه وزن
 • آسیب های قبلی به لگن
 • وراثت
 • مصرف برخی از دارو ها و مکمل های غذایی

مفصل لگن، همانند سایر مفصل های بدن، با کمک یک کپسول ویژه محافظت می شود. این کپسول دارای یک مایع مفصلی و یک پوشش دهنده سینوویال است. آرتریت معمولاً باعث ایجاد تورم در مفصل سینوویال می شود. در ادامه این تورم باعث ایجاد درد  و در نهایت آسیب به استخوان و غضروف مفصلی می شود.

آرتریت مفصل لگن در چه سنی بیشتر بروز می کند؟

سن بروز این بیماری متفاوت است و حتی ممکن است کودکان به آن مبتلا شوند. با این حال زنان بیشتر از مردان به آرتریت مفصل لگن مبتلا می شوند و این بیماری بیشتر در ناحیه هیپ اتفاق می افتد.

راه های درمانی مختلفی برای درمان آرتریت مفصل لگن وجود دارد. که در ادامه به توضیح هر یک از راه های درمانی خواهیم پرداخت.

آرتروسکوپی لگن

در این روش با کمک گرفتن از دستگاه آرتروسکوپ و وارد کردن دوربین هایی به ناحیه ی لگن، وضعیت داخلی مفصل لگن بررسی می شود.

در برخی از افراد که نیازمند به درمان های اولیه هستند از این روش برای درمان آرتریت مفصل لگن استفاده می شود و دوره درمان و نقاهت آن نسبت به مابقی روش های درمانی کمتر است.

تعویض مفصل لگن

درصورت تشدید آسیب های مفصلی و با تجویز متخصص ارتوپدی از تکنیک درمانی تعویض مفصل لگن برای رفع عارضه ی موجود استفاده می شود. انجام این جراحی هیچ گونه خطری را برای فرد به همراه ندارد و بعد از اتمام دوره نقاهت، به راحتی فرد می تواند به زندگی خود ادامه دهد.

پاسخ