تشخیص صحیح آسیب های زانو و درمان آن ها

آسیب های زانو و درمان آن

چه راهی برای تشخیص به موقع آسیب های زانو و درمان آن وجود دارد؟ همانطور که می دانید زانو عضو بسیار مهمی در تحرک انسان می باشد. افراد عادی که هیچگونه فعالیت ورزشی ندارند هم ممکن است دچار آسیب هایی در مفصل زانوی خود شوند، چه برسد ورزشکاران!!!

شاید در اطراف شما هم افرادی وجود داشته باشند که در حین ورزش کردن دچار آسیب های جدی در مفصل زانوی خود شده باشند. در زمان های قدیم که علم پزشکی به اندازه ی امروز پیشرفت نکرده بود، ورزشکاران بعد از آسیب های جدی نمی توانستند به فعالیت خود ادامه دهند.

اما امروزه افرادی را می بینیم که ممکن است بارها و بارها دچار آسیب دیدگی های مفصلی شده باشند ولی با درمان مناسب این آسیب ها به فعالیت های ورزشی خود ادامه داده اند.

در ادامه ی این مطلب به آسیب های زانو و درمان آن می پردازیم.

انواع آسیب های زانو

انواع آسیب های زانو

انواع آسیب های زانو

شاید در مرحله ی اول بهتر است انواع آسیب های احتمالی زانو و علائم ناشی از آن را بشناسید. در صورت آگاهی مناسب از این آسیب ها می توانید در صورت مواجه شدن با آن ها، اقدامات مناسب درمانی را در زمان مناسب انجام دهید.

اکثر آسیب های شایع مفصل زانو به دنبال اعمال فشار زیاد به این مفصل ایجاد می شوند. در ادامه به معرفی آسیب های شایع مفصل زانو و علائم ناشی از آن ها می پردازیم:

  • مصدومیت زانو در فوتبال

همانطور که می دانید فعالیت در رشته ی ورزشی فوتبال، قدرت و استقامت بالای بدن ورزشکار را می طلبد.

همانطور که در مبحث پارگی رباط صلیبی زانو در فوتبال بیان شد؛ به دلیل پویا بودن این ورزش، احتمال ایجاد آسیب های نامطلوب مانند: دررفتگی مفصل زانو، پارگی رباط صلیبی، پارگی منیسک، آسیب دیدگی بورسیت های زانو و… شایع می باشد.

به همین دلیل نیاز است تا ورزشکاران در حین تمرین های آمادگی سازی شرایط بدنی خود را طوری تقویت نمایند که از آسیب دیدگی حین مسابقه جلوگیری نمایند.

لازم است در صورت بروز هرگونه آسیب حین ورزش با متخصص ارتوپدی مشورت کرده تا بتوانید برای درمان اصولی و صحیح عوارض موجود، اقدام نمایید.

  • آسیب دیدگی رباط زانو

پیچ خوردن زانو در حین فعالیت بدنی، می تواند رباط ها و غضروف های موجود در مفصل زانو را تحت تاثیر قرار دهد.

گاهی این کشیدگی ها به قدری می باشد که منجر به پارگی قسمت های مهمی مانند: رباط صلیبی و یا منیسک می شود. در این حالت ممکن است جراح ارتوپد از روش های زیر برای ریکاوری سریع تر ورزشکار استفاده نماید:

آسیب های شایع مفصل زانو

آسیب های شایع مفصل زانو

برخی افراد حین تصادف و یا فعالیت ورزشی سنگین دچار شکستگی در مفصل زانوی خود می شوند. اگر شدت این شکستگی ها کم باشد و در اصطلاح تکه های شکسته شده جابجا نشده باشند می توان با روش های ساده تر مفصل زانوی آسیب دیده را ترمیم کرد.

ولی اگر شدت شکستگی زیاد باشد و تکه های شکستگی جابجا شده باشند نیاز به انجام عمل جراحی باز می باشد. حتی در برخی مواقع شدت شکستگی مفصل به قدری می باشد که نیاز به تعویض مفصل تخریب شده با پروتز مصنوعی می باشد.

آرتروز زانو

از جمله آسیب های شایع مفصل زانو آرتروز می باشد. غضروف های موجود در مفصل زانو تحت تاثیر این بیماری تحلیل می روند و حرکت استخوان های این مفصل سخت می شود و در اصطلاح عامیانه بیمار دچار خشکی در مفصل زانوی خود می شود.

اگر این عارضه را در زمان مناسب تشخیص دهید می توانید با اصلاح سبک زندگی خود و انجام فعالیت های ورزشی مناسب، روند پیشروی آن را کنترل و از ایجاد عوارض نامطلوب جلوگیری نمایید.

با این حال برخی افراد نسبت به درمان به موقع این بیماری کوتاهی می کنند و گاهی شدت این عارضه به قدری زیاد است که بخش عمده ای از مفصل زانوی فرد مبتلا تحلیل رفته و دیگر وی قادر به راه رفتن و یا حرکت دادن پای خود نمی باشد.

در این حالت جراحی تعویض مفصل زانو گزینه ی درمانی مناسبی برای درمان آسیب های مفصل مربوطه و جبران دامنه ی حرکتی آن می باشد.

روش های درمان آسیب های زانو

همانطور که تا به اینجای مطلب بیان شد؛ آسیب های متعددی می تواند مفصل زانو را تحت تاثیر قرار دهد. به خاطر داشته باشید انتخاب روش درمانی مناسب باید بعد از بررسی شرایط بیمار در معاینات حضوری صورت پذیرد.

روش های درمانی آسیب های مفصل زانو؛ طیف گسترده ای از تکنیک های ساده و غیرتهاجمی تا تکنیک های پیچیده و تهاجمی، را شامل می شوند.

  • به گونه ای که هرچه آسیب دیدگی زودتر تشخیص داده شود و مفصل را از تخریب بیشتر محافظت نمود، می توان از طریق روش های ساده عوارض موجود را برطرف ساخت.

ولی بالعکس، هرچه آسیب های این مفصل دیرتر بررسی و تشخیص داده شوند، به مراتب مشکلات این مفصل بیشتر خواهد شد و راهکارهای پیچیده تری برای بهبود عملکرد مفصل زانو مورد نیاز است.

یکسری روش های ساده و پیچیده ی مطرح برای درمان آسیب های مفصل زانو عبارتند از:

  • اصلاح سبک زندگی

اگر شاغل هستید و مدت زمان طولانی پشت میز می نشینید. لازم است اصول و طرز صحیح نشستن روی صندلی را رعایت کنید و هرازگاهی برای انجام حرکات کششی و تحرک اندام های خود از روی صندلی بلند شوید.

همچنین انجام فعالیت های ورزشی را جزء لاینفک از زندگی خود طلقی کنید و به آن اهمیت ویژه ای دهید.

  • فیزیوتراپی

گاها ممکن است شدت آسیب دیدگی به قدری خفیف باشد که بتوان آن را با انجام یکسری فعالیت ها و نرمش های مخصوص کنترل نمود.

به خاطر داشته باشید نرمش های فیزیوتراپی تنها منوط به درمان عوارض استخوانی_عضلانی نمی باشند!! شما می توانید با استفاده از این نرمش ها، عملکرد مفاصل بدن خود را تقویت کنید و از آسیب دیدگی آن ها جلوگیری نمایید.

فیزیوتراپی بعد از جراحی پارگی رباط صلیبی

فیزیوتراپی بعد از جراحی پارگی رباط صلیبی

استفاده از آرتروسکوپ در علم پزشکی تحولات شگفت انگیزی را به دنبال داشته است. ورزشکاری را در نظر بگیرید که در حین مسابقه و یا تمرینات آماده سازی، دچار پارگی رباط صلیبی و یا منیسک زانو شده است.

متناسب با شدت پارگی رباط صلیبی و عوارض ناشی از آن، می توان با استفاده از روش آرتروسکوپی زانو، آسیب های موجود را درمان و روند بهبودی بیمار را تقویت نمود.

آرتروسکوپی یک تکنیک نیمه تهاجمی است که، مدت زمان کوتاهی به طول می انجامد و دوره ی نقاهت بیمار بعد از آن نیز، کوتاه تر از سایر روش های جراحی می باشد.

 

عمل جراحی تعویض مفصل زانو گزینه ی درمانی پیچیده ای می باشد. این روش درمانی مخصوص افرادی است که مفصل زانوی آن ها دچار آسیب های شدید و غیرقابل جبرانی شده باشد.

به طور مثال اگر آرتروز زانو در مراحل ابتدایی تشخیص داده نشود و اقدامات درمانی برای کنترل آن صورت نگیرد، مفصل زانو تخریب شده و متوجه آسیب های بسیار جدی ای می شود. به گونه ای که عملکرد خود را از دست می دهد!!!

چکیده مطلب

تشخیص صحیح آسیب های زانو و درمان آن نیاز به بررسی و معاینات دقیق توسط متخصص ارتوپدی دارد. به خاطر داشته باشید مفصل زانو آسیب پذیری بالایی دارد و هرگونه اقدام خودسرانه می تواند وضعیت آسیب دیدگی این مفصل را حاد تر نماید.

بنابراین هنگامی که دچار آسیب در مفصل زانوی خود شدید به بهترین متخصص ارتوپدی در تهران مراجعه کنید تا شرح حال شما به طور دقیق ارزیابی شود و متناسب با آن بهترین روش درمانی برای رفع عوارض موجود از سوی پزشک متخصص انتخاب شود.

راه های ارتباطی با دکتر سید علیرضا امین جواهری (فوق تخصص زانو و لگن از دانشگاه زوریخ سوئیس):

شماره های تماس:  ۰۹۳۳۴۱۳۱۰۰۴ –  ۷۱۰۶۲۴۰۰

صفحه اینستاگرام دکتر علیرضا امین جواهری

پاسخ

Call Now Button