بیماری های روماتیسمی تهدیدی برای زنان و مردان در سنین پایین

بیماری های روماتیسمی

شاید به کرار نام بیماری های روماتیسمی را شنیده باشید. اما چه اطلاعاتی در مورد این نوع بیماری دارید؟ علائم بیماری های روماتیسمی چیست؟
چه افرادی مستعد ابتلا به بیماری های روماتیسمی هستند؟ آیا جوانان هم به این بیماری مبتلا می شوند؟

برای تعریف بیماری های روماتیسمی لازم است اطلاعات همه جانبه ای در مورد این نوع بیماری و علائم ناشی از آن، داشته باشید. در ادامه ی این مطلب به بررسی بیماری های روماتیسمی، علائم ناشی از آن و راه های درمان انواع آن می پردازیم. همراه ما باشید.

بیماری های روماتیسمی چیست؟

شاید در قدم اول از خود بپرسید که به چه نوع بیماری هایی روماتیسم می گویند؟!؟

در واقع بیماری هایی که بافت هدف آن ها؛ ساختارهای همبند و عمدتا مفاصل هستند را، بیماری های روماتیسمی و آرتریت می گویند.

در برخی از انواع بیماری های روماتیسمی شاهد درگیر شدن سایر اعضا مانند: تاندون ها، استخوان ها و یا عضلات نیز می باشیم.

شاید نام بیماری های خود ایمنی برایتان آشنا باشد. همانطور که از نام این بیماری ها پیداست، سیستم ایمنی بدن نسبت به ارگان های خود بدن حساس می شوند و علیه آن ها واکنش های دفاعی از خود بروز می دهد.

در بیماری های روماتیسمی نیز سیستم ایمنی بدن نسبت به اعضای بدن واکنش های دفاعی از خود نشان می دهد. علت این خود ایمنی هنوز مشخص نیست و تحقیقات زیادی برای ریشه یابی این اتفاق در حال انجام است.

مفاصلی که تحت تاثیر بیماری روماتیسم قرار می گیرند، به مرور زمان آسیب های جدی می بینند و کارایی خود را از دست می دهند. بنابراین توانایی حرکتی در فرد مبتلا با گذشت زمان، به طور چشمگیری کاهش می یابد.

علت بروز بیماری های روماتیسمی

علت این نوع از بیماری ها هنوز به طور قطع مشخص نمی باشد. با این حال عواملی مانند: ژنتیک (جهش های ژنی)، عوامل محیطی و… در بروز این بیماری ها موثر می باشند.

برای بررسی موشکافانه ی این مبحث به مقاله ی علت روماتیسم و روش های درمان آن، مراجعه نمایید.

بیماری های روماتیسمی

بیماری های روماتیسمی

علائم بیماری های روماتیسمی

علائم بیماری های روماتیسمی بسته به ارگان درگیر شده متفاوت می باشد. ولی التهاب و تورم در بافت، مشخصه اصلی و بارز اختلالات روماتیسمی، می باشند.

همانطور که در مطالب فوق نیز به آن اشاره شد؛ التهاب و تورم ماهیچه های بدن در بیماری روماتیسم باعث کاهش توانایی حرکتی فرد مبتلا خواهد شد. اما به خاطر داشته باشید التهاب مفاصل تنها مختص به بیماری روماتیسم نمی باشد و باید توسط متخصص ارتوپدی به طور دقیق بررسی و ریشه یابی شود.

از سایر علائمی که می تواند شما را از ابتلا به بیماری های روماتیسمی مطلع سازد، می توان به موارد مهم زیر اشاره کرد:

  • اختلالات تنفسی

در بیماری روماتوئید، عروق خونی و همچنین ماهیچه های قلب، مورد حمله ی سیستم دفاعی بدن قرار می گیرند. به دنبال این امر فرد مبتلا احساس تنگی نفس پیدا می کند. (اختلالات تنفسی ممکن است بنا به دلایل دیگری مانند عفونت ریه و… نیز ایجاد شوند و به همین خاطر نیاز است توسط پزشک متخصص ریشه یابی شوند.)

  • احساس سفتی و خشک شدگی مفاصل

خشکی مفاصل مخصوصا در ابتدای صبح، ممکن است نشانی از ابتلا به بیماری روماتیسم باشد.

  • خستگی مفرط، تب و کاهش وزن

خستگی ناشی از فعالیت زیاد جسمانی امری بدیهی و طبیعی است. ولی آنچه در این قسمت مهم است، خستگی مفرط در حالت عادی و با انجام فعالیت های پیش پا افتاده می باشد. اگر در انجام امور عادی خود دچار ضعف، بی حالی و یا خستگی مفرط می شوید توصیه می کنیم در اسرع وقت به یک روماتولوژیست مراجعه کنید.

راه های تشخیص بیماری های روماتیسمی

روش های دقیقی برای تشخیص این بیماری ها وجود ندارد. پزشک متخصص باید تمام علائم بیمار را به صورت موشکافانه مورد ارزیابی دقیق قرار دهد و علت آن ها را ریشه یابی کند. برای کمک به تشخیص صحیح بیماری های روماتیسمی باید سابقه ی بیماری های زمینه ای و فامیلی بیمار نیز بررسی شود.

با این حال پزشک می تواند با بررسی محل التهاب، مد نظر قرار دادن عوامل تسکین دهنده ی التهاب و یا تشدید کننده ی آن، سنجش مقدار سفتی مفصل مورد نظر و… به تشخیص صحیح دست یابد.

آزمایش خون نیز می تواند پزشک را در راه رسیدن به تشخیص صحیح کمک نماید.

انواع بیماری های روماتیسمی

در این قسمت به معرفی انواع بیماری های شایع و مطرح روماتیسمی می پردازیم. این بیماری ها عبارتند از:

  • آرتریت روماتوئید (RA)

در این بیماری سینوویوم (بافت های نرم موجود در مفاصل) مورد حمله ی سیستم ایمنی بدن قرار می گیرند. معمولا درد و تورم در این بیماری در مفاصل چندتایی (مفصل های مشابه در هر دو سمت بدن مثل: دو مچ دست یا پا) ایجاد می شود.

پشنهاد مطلب: آرتریت مفصل لگن

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید

  • بیماری لوپوس (SLE)

نام دیگر این بیماری، لوپوسیریتماتوز سیستمیک است. ارگان هایی مانند: پوست، کلیه ها، ریه ها، قلب، مغز، خون و مفاصل فرد مبتلا به این نوع بیماری مورد حمله ی سیستم ایمنی بدن قرار می گیرند.

خستگی مفرط، احساس درد در مفاصل، خشک شدن و سفتی مفاصل، ریزش مو، از کار افتادن کلیه، اختلالات خونی (مانند کاهش توانایی انعقاد خون، کاهش گلبول های سفید خون و…)، احساس درد در قفسه ی سینه، اختلالات تنفسی ناشی از التهاب ریه یا قلب، تشنج و… از جمله علائم مشهود این نوع بیماری روماتیسمی هستند.

  • آرتریت نقرسی

این بیماری ناشی از افزایش میزان اسیر اوریک ایجاد می شود.

در این بیماری غضروف ها و مواد مخمل در انتهای استخوان ها آسیب می بینند. با پیشرفت این بیماری، حرکت مفصل ها سخت و دشوار خواهد شد. زانوها، کمر، گردن، انگشتان دست و پاها بیشتر در معرض این بیماری روماتیسمی قرار می گیرند.

از جمله علائم مشهود این بیماری می توان به: احساس درد، تورم، حرارت در مفصل آسیب دیده، کاهش توان حرکتی مفصل آسیب دیده و … اشاره نمود.

با توجه به اینکه کدام عضو از بدن بیمار دچار آسیب شده باشد، فعالیت هایی مانند: راه رفتن، گرفتن اشیاء، پوشیدن لباس، شانه کردن موها، نشستن و برخواستن و… برای فرد مبتلا، مختل و دشوار می شوند.

بیماری استئوآرتریت چیست

بیماری استئوآرتریت چیست

  • انسولوزون اسپوندیلیت

این بیماری معمولا با کمر درد آغاز می شود. ستون فقرات فرد مبتلا تا مفاصل خاصره ای خاجی تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند. شیوع این بیماری در مردان جوان (در سنین نوجوانی تا ۳۰ سالگی) بیشتر دیده می شود.

علائم مشهود این بیماری عبارتند از: احساس درد مداوم در باسن و ستون فقرات، احساس درد در شانه و گردن، احساس سفتی و خشکی در پشت بدن (علی الخصوص هنگام برخواستن و یا دراز کشیدن) و…

این علائم بسته به شدت پیشروی بیماری ممکن است خفیف و یا حاد باشند. اما اگر این بیماری پیشروی پیدا کند، ستون فقرات بیمار حالت سفت و خشک به خود می گیرد و به دنبال این امر انجام فعالیت ها و امور روزمره ی بیمار مختل و دشوار می شود.

  • سندرم شوگرن (Sjogren)

این بیماری باعث خشک شدن عضو هایی مانند: دهان و چشم ها می شود. برخی از افراد مبتلا به بیماری RA یا لوپوس بیشتر در معرض این سندرم واقع می شوند.

شیوع این سندرم در زنان بیشتر از مردان است و هنوز اطلاعات قطعی در مورد علت این بیماری در دست نیست!!! از جمله علائم این بیماری می توان به: سوزش و خارش چشم ها، کاهش بزاق دهان و خشک شدن حفره ی دهانی، آسیب های دهانی_دندانی به دنبال کاهش بزاق و… اشاره نمود.

روش های درمان روماتیسم

بسته به نوع بیماری روماتیسم، روش های مختلفی برای درمان وجود دارد. ابتدا علائم بیماری باید به طور دقیق ارزیابی شوند و علت آن ها ریشه یابی شود. سپس پزشک متخصص متناسب با سن بیمار، شرح حال آن و شدت بیماری، بهترین راه درمانی را انتخاب نماید.

با این وجود برخی از روش های درمانی مطرح برای کنترل بیماری های روماتیسمی به شرح زیر می باشند:

  • فیزیوتراپی

فعالیت های جسمانی مخصوص به منظور تقویت قوای عضلانی و منعطف نمودن آن ها، از جمله روش های موثر برای کنترل و بهبود علائم ناشی از بیماری های روماتیسمی می باشند.

همچنین در برخی افراد می توان از آتل های مخصوص برای جلوگیری از دفورمیتی مفصل و یا انحراف آن استفاده کرد.

درمان بیماری های روماتیسمی

درمان بیماری های روماتیسمی

  • عمل های جراحی

در برخی موارد شدت آسیب های مفصلی به قدری می باشند که با راهکار های ساده درمان نمی شوند. در این حالت لازم است تا با عمل های جراحی عضو آسیب دیده را جایگزین نمود. (مانند: عمل تعویض مفصل لگن یا تعویض مفصل زانو و…)

کلام آخر

علائم ناشی از بیماری های روماتیسمی با توجه به نوع بیماری و شدت آن، در هر فرد مبتلا متفاوت می باشند. به خاطر داشته باشید تشخیص زودهنگام بیماری های روماتیسمی برگ برنده ای برای کنترل و بهبود علائم ناشی از این بیماری می باشد.

هرچه بیماری های روماتیسمی دیرتر تشخیص داده شوند، شدت آسیب دیدگی مفصل بیشتر و به دنبال آن درمان سخت تر خواهد شد. بنابراین این نوع بیماری ها را جدی بگیرید و در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید.

به خاطر داشته باشید دوری از فشارهای روحی، کنترل استرس، سبد غذایی مفید و مغذی، فعالیت های ورزشی و داشتن سبک زندگی سالم می تواند شما را تا حد زیادی از ابتلا به انواع بیماری های عضلانی_استخوانی محفوظ بدارد. پس از همین الان شروع کنید و سبک زندگی خود را تغییر دهید.

پاسخ

Call Now Button