تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

آیا دچار آسیب در قسمت زانو شده اید ؟ آیا به دنبال تعویض مفصل زانوی خود هستید ؟ آیا اطلاعات لازم در رابطه با تعویض مفصل زانو ندارید ؟ با ادامه مطلب همراه باشید تا به تمام سوالات خود پاسخ دهید .

آناتومی مفصل زانو

در واقع زانو بزرگترین مفصل بدن به شمار می آید . این مفصل از ۳ استخوان کنار هم تشکیل شده است . که قسمت پایین آن استخوان ران بوده ، قسمت بالایی آن استخوان ساق پا و استخوان کشکک می باشد . غضروفی که بین آن ها قرار دارد موجب می شود که استخوان ها به راحتی حرکت کند .

با از بین رفتن این غضروف حرکت استخوان ها به سختی صورت می گیرد و گاه نیز ممکن است بیمار قادر به حرکت زانوی خود نباشد . بنابراین در این قسمت ها درد شدیدی احساس می شود .

 دكتر سيد عليرضا امين جواهري  ، جراح و متخصص ارتوپد و فوق تخصص جراحي زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید، براي كسب اطلاعات بيشتر و معاينه حضوري با دکتر ، از راه های زیر اقدام کنید:

شماره تماس:  ۷۱۰۶۲۴۰۰     –      ۰۹۳۳۴۱۳۱۰۰۴   

کانال  اینستاگرام     

تعویض مفصل زانو

ممکن است به دلایل مختلفی زانو دچار آسیب شود این آسیب های منجر به ساییدگی در غضروف می شوند . این ساییدگی در غضروف ها معمولا آرتروز زانو و یا موجب التهاب مزمن در مفصل می شوند .

در اثر بروز این مشکل، بیمار در هنگام حرکت دچار مشکل می گردد . این مشکل گاهی به قدری دشوار می باشد که بیمار نمی تواند زانوی خود را حرکت دهد . بنابراین برای درمان این مشکل نیاز به تعویض مفصل زانو می باشد . البته قبل از انجام جراحی روش های غیر جراحی برای بیمار انجام می شود .

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

دلایل مهم ساییدگی زانو

ساییدگی در غضروف زانو ها دلایل زیادی دارد . در ادامه به معرفی برخی از این موارد اشاره خواهیم نمود .

افزایش سن

یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به ساییدگی در غضروف زانو ها ، افزایش سن می باشد . با افزایش سن ، طول عمر در مفصل ها نیز کاهش می یابد و در نتیجه موجب آسیب رساندن به استخوان مفصل می شود . همچنین با مرور زمان درد افزایش می یابد و متخصص ارتوپدی برای کاهش درد بیمار نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو می باشد .

آرتروز یا استئوآرتریت

یکی دیگر از دلایل شایع نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو برای درمان بیماری آرتروز زانو می باشد . این بیماری اغلب در افراد بالای ۴۰ سال رخ می دهد .

روماتیسم

در بیماری روماتیسم نوارسینوال که در اطراف مفصل ها قرار دارد ضخیم می شوند . این ضخیم شدن باعث می شود که غضروف ها دچار آسیب گردند و هرچه میزان این بیماری بیشتر باشد در نهایت آسیب وارد شده بیشتر می باشد .

افزایش وزن

هرچه وزن افراد بالا برود فشار به روی قسمت زانو مخصوصا در هنگام نشستن زیاد می شود . در نتیجه مفصل زانو دچار آسیب شده و گاهی برای درمان این مشکل علاوه بر کاهش وزن نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو می باشد .

کاندیدای مناسب جراحی تعویض مفصل زانو

انجام جراحی برای بیمارانی توصیه می شود که روش های غیر جراحی را امتحان کرده و به نتیجه مطلوب دست نیافته اند . انجام روش های غیر جراحی مانند انجام فیزیوتراپی ، استفاده از دارو درمانی ،استفاده از ورش های مناسب و … می باشد

بیمارانی که از روش های فوق استفاده نموده و نتیجه مطلوب دریافت نکرده اند دچار آسیب و درد شدید می باشند . بنابراین نیاز به تعویض مفصل زانو دارند .

زمانی که زانو بیمار خشک شود و نتواند زانو خود را حرکت دهد از تعویض مفصل زانو استفاده می شود .

مراحل جراحی تعویض مفصل زانو

مراحل جراحی تعویض مفصل زانو

موارد لازم قبل از جراحی تعویض مفصل زانو

قبل از انجام تعویض مفصل زانو ، متخصص ارتوپد نکاتی را به بیمار یاد آور می شود که باید انجام دهد . در ادامه به این نکات اشاره خواهیم نمود .

انجام آزمایش ، بیمار قبل زا جراحی باید آزمایش هایی که جراح ارتوپدی برای وی تجویز کرده را انجام دهد . انجام آزمایش ها با توجه به سن بیمار ، شدت آسیب دیدگی و … ممکن است متفاوت باشد . به دلیل آنکه اکثر بیمارانی که جراحی تعویض مفصل زانو را انجام می دهند دارای سن بالا هستند بنابراین نیاز به آزمایشی همچون شمارش گلبول های خون ، آزمایش ادرار ، چکاپ کلیه و کبد بیمار ، انجام اکو قلب و … می باشد .

در برخی مواقع جراح ارتوپد با معاینه بیمار تشخیص می دهد که باید جراحی تعویض مفصل زانو را انجام دهد . ولی گاهی نیز برای تشخیص دقیق تر نیاز به سی تی اسکن و ام آر آی می باشد .

نکات مهم قبل از تعویض مفصل زانو

 • کشیدن سیگار ۲ هفته قبل از جراحی تعویض مفصل زانو ممنوع می باشد .
 • از مصرف الکل چند هفته قبل از جراحی خودداری شود .
 • در صورت مصرف دارو های خاص با پزشک مشورت نمایید . زیرا ممکن است باعث خونریزی بعد از جراحی و یا سایر مشکلات شوند بنابراین نیاز می باشد که با توجه به دستور پزشک مصرف دارو را قطع کرده و یا با داروی دیگر جایگزین شود .
 • بیمار  ۸ ساعت قبل از جراحی تعویض مفصل زانو نباید چیزی میل کرده باشد .
 • از مصرف مسکن چند روز قبل از جراحی پرهیز کنید  .
تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

مراحل انجام جراحی تعویض مفصل زانو

 1. بعد از بررسی های دقیق و تشخیص متخصص ارتوپدی بیمار باید به اتاق بیهوشی برود تا بیهوش گردد . سپس جراحی برای وی آغاز می شود .
 2. ابتدا در قسمت زانوی بیمار یک برش به اندازه ۸ الی ۱۲ سانت ایجاد می شود .
 3. سپس اقدام به برداشتن بافت و استخوان های اضافی که اثر بدی به روی زانو گذاشته اند می کند . با این کار باعث صاف شدن قسمت زانو می شود .
 4. مفصل مصنوعی که به آن پروتز نیز گفته می شود به استخوان ران وساق پا وصل می گردد . در نهایت به عضلات زانو و تاندون متصل می شود .
 5. گاهی اوقات ۲۴ ساعت بعد از جراحی تا یک هفته بعد از آن ممکن است که بیمار دچار خونریزی شود .

مدت زمان لازم برای بستری شدن بیمار

به طور کلی بیمار ۳ الی ۵ روز در بیمارستان بستری می شود که با توجه به شرایط بیمار متفاوت می باشد . هرچه شرایط کلی بیمار بهتر باشد بنابراین نیاز به بستری طولانی مدت در بیمارستان ندارد .

میزان بهبودی در بیماران هم ممکن است از روز دوم بعد از جراحی نمایان شود . در برخی دیگر نیز ممکن است مدتی زمان ببرد تا بتواند به فعالیت های روزانه خود بدون درد های قبل باز گردند .

نکات مهم بعد از انجام تعویض مفصل زانو

برای کاهش درد ناشی از جراحی بهتر است مسکن های تجویز شده را به موقع مصرف نمایید .

ممکن است بیمار دچار ناراحتی ، عصبانیت و … شود . این حالت طبیعی بوده و با مرور چند روز برطرف می شود .

انجام رژیم غذایی مناسب برای بیمار بعد از جراحی تعویض مفصل زانو از اهیمت بالایی برخوردار می باشد .

انجام فعالیت های سنگین بعد از جراحی به بیمار توصیه نمی شود .

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو هنگامی صورت می گیرد کخه هیچ یک از روش های غیر جراحی برای کاهش درد بیمار جوابگو نبوده و بیمار دارای درد شدید در ناحیه زانو می باشد . به حدی که این آسیب باعث می شود که بیمار از انجام فعالیت های روزانه خود باز می ماند و قادر به انجام فعالیت های ساده نیست . تورم و کبودی می تواند از عوارض این جراحی به شمار اید که بعد از جزاحی به مرور زمان قابل بهبود می باشد .

باید توجه داشته باشید که برای کاهش آسیب هایی که ممکن است در هنگام جراحی به بیمار وارد شود بهتر است که توسط یک جراح ارتوپدی ماهر انجام شود .

چگونگی کاهش عوارض ناشی از تعویض مفصل زانو

همانطور که گفته شد برای کاهش عوارض ناشی از مفصل زانو که به علت اشتباهات پزشکی می باشد باید نزد جراح ارتوپدی خوب مراجعه نمایید . برای کاهش سایر عوارض ها مانند  تورم از غذاهای پر نمک خودداری کنید . همچنین می توانید برای جلوگیری از عفونت ناشی از جراحی تعویض مفصل زانو از انتی بیوتیک های تجویز شده استفاده نمود .

میزان موفقیت تعویض مفصل زانو

به طور کلی عمر استفاده از مفصل مصنوعی ۱۰ سال می باشد ولی طبق تحقیقات صورت گرفته بیمارانی که جراحی تعویض مفصل زانو را انجام داده اند به طور میانگین در ۸۵ درصد از افراد ۲۰ سال از این پروتز استفاده نموده اند .

انجام جراحی به روی ۹۰ درصد از بیماران نتیجه مطلوب داده و به طور کامل مشکلات موجود در ناحیه زانو آنها از بین رفته است .

رده سنی که بیشتر از تعویض مفصل زانو استفاده می کنند بین ۵۰ تا ۸۰ سال می باشند و بیشتر این جراحی برای بانوان استفاده می شود .

دلایل مهم بودن توانبخشی بعد از تعویض مفصل زانو

انجام تمرینات و فعالیت های توانبخشی از مهم ترین دلایل سرعت بخشید به روند بهبود بیمار می باشد . بنابراین انجام تمام قسمت های توانبخشی برای بیمار حائز اهمیت می باشد .

انجام فعالیت های توصیه بعد از جراحی تعویض مفصل زانو باعث تقویت عصلات می شود .  همچنین انجام این فعالیت ها باعث افزایش محدوده حرکتی بیمار می شود .

مراحل بعد از ریکاوری

گاهی اوقات قبل از انجام ریکاوری یک لوله ساکشن را در اطراف زانو قرار می دهند . گاهی نیز یک لوله برای تزریق درون بازوی بیمار قرار می گیرد .

 • این امر برای باز گرداندن آب از دست رفته در بدن بیمار می باشد . همچنین به منظور جلوگیری از عفونت از آنتی بیوتیک برای بیمار استفاده می شود . مصرف به موقع آنتی بیوتیک برای بیمار از اهمیت بالایی برخورد می باشد .
 • همچنین برای جلوگیری از لخته شدن خون نیز داروهای ضد انسداد برای بیمار تجویز می شود .
 •  در روز اول بعد جراحی بیمار باید حرکت کند  ابتدا در هنگام حرکت ممکن است دچار سرگیجه شود . برای انجام فعالیت نیاز است که از یک متخصص فیزیوتراپیست کمک گرفته شود .
 • از روز دوم تا زمان مناسب برای ترخیص بیمار باید در بیمارستان بستری شود  .
 • بهتر است بیمار رژیم و داروهای خود را از همان ابتدا به درستی مصرف کند .
 • بیمار بعد از ۳ روز از انجام جراحی می تواند به انجام فعالیت های چون استحمام بپردازد  .
 • تورم و کبودی بعد  از جراحی طبیعی می باشد . بنابراین نگران نیاشید . در صورت قرمز بودن محل این تورم ها به پزشک خود اطلاع دهید .
 • بیمار بعد از چند هفته به راحتی قادر به حرکت خواهد بود .
 • با توجه به روند بهبود بیمار ۳ الی ۶ ماه زمان می برد تا بتواند از دوچرخهع سواری و یا شنا استفاده نماید .
 • دوری نمودن از فعالیت های شدید تا ۱ ماه بعد از جراحی تعویض مفصل زانو را فراموش نکنید .
 • توصیه می شود که به مدت ۲ ماه از رانندگی کردن پرهیز کنید .
جراحی پروتز زانو

جراحی پروتز زانو

هزینه جراحی تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو یکی از جراحی هایی مهم در زمینه ارتوپدی می باشد که برای برآورد هزینه آن نیاز به معاینه بیمار می باشد . ابتدا متخصص ارتوپدی باید مشکل بیمار را به دقت بررسی نماید و سپس با توجه به نوع مشکل بیمار هزینه انجام جراحی تعویض مفصل زانو را به بیمار اطلاع دهد .

باید توجه داشته باشید که جراحی تعویض مفصل زانو یکی از جراحی های مهم می باشد، که نیاز به دقت بالا در جراحی دارد. بنابراین در انتخاب جراح و متخصص ارتوپدی خوب، نهایت دقت را داشته باشد .

مزایای جراحی تعویض مفصل زانو

از مهم ترین مزایای این جراحی برطرف نمودن درد در ناحیه زانو بیمار می باشد . دردی که توسط روش های غیر جراحی درمان نشده و توسط جراح ارتوپد جراحی و اقدام به رفع آن شده است . به منظور بهتر شدن بهبود باید حتما توصیه های جراح را جدی گرفت .

از دیگر مزایای جراحی تعویض مفصل زانو این است که بیمار فعالیت روزانه خود را که قادر به انجام آنها نبوده میتواند به راحتی انجام دهد .

عدم فعالیت برای بیمار بر اثر مشکلات درد در زانو موجب افزایش وزن می شود . اضافه وزن علاوه بر افزایش مشکلات در زانو باعث ایجاد بیمار های دیگر نیز می شود . در نتیجه هنگامی که بیمار جراحی تعویض مفصل زانو انجام دهد دچار اضافه وزن ناشی از عدم تحرک نمی شود .

سایر مقالات ارائه شده:

آرتروسکوپی زانو

درمان روماتیسم

دررفتگی مفصل لگن

2 thoughts on “تعویض مفصل زانو

 1. امیرحسین - شهریور ۱۱, ۱۳۹۷ در ۲:۳۳ ب.ظ

  تا چه سنی میشه این جراحی و انجام داد ؟؟؟

  پاسخ
  • draminjavaheri - مهر ۲۴, ۱۳۹۷ در ۱:۵۸ ب.ظ

   علت اصلی برای انجام جراحی تعویض مفصل زانو، رهایی از درد ناشی از استئوآرتریت است. جراحی تعویض مفصل زانو به افرادی که در راه رفتن، بالا رفتن از پله، نشستن و بلند شدن از روی صندلی دچار مشکل هستند کمک می‌کند
   همحنين امر درد بيمار به روش هاي زير جواب ندهد توصيه بعمل ميشود
   داروهای ضد التهاب
   گلوکزامین و سولفات کندرویتین
   داروهای مسکن
   محدود کردن فعالیت‌های دردناک
   لوازم کمکی برای راه رفتن مانند عصا
   فیزیوتراپی
   تزریق کورتیزون در مفصل زانو
   تزریق ویسکو ساپلامنت به منظور روان کردن مفصل و کاهش درد هنگام حرکت
   کاهش وزن در افراد چاق

   پاسخ

پاسخ