تعویض مفصل لگن در ورزشکاران

تعویض مفصل لگن در ورزشکاران

جایگزینی و تعویض مفصل لگن از جمله روش های درمانی نوین به شمار می رود که افراد بعد از مراجعه به فوق تخصص ارتوپدی و تشخیص ایشان انجام می دهند. این روش درمانی را افراد زیادی از جمله ورزشکاران را که به دلیل ایجاد صدمه در مفصل لگن انجام شده است انجام می دهند. ولی بیشتر در افراد دارای سنین بالا انجام می شود.

در صورتی تعویض مفصل لگن در ورزشکاران انجام می شود که به دلیل انجام فعالیت های ورزشی و یا صدمات ورزشی، نیاز به این جراحی باشد.

 دكتر سيد عليرضا امين جواهري  ، جراح و متخصص ارتوپد و فوق تخصص جراحي زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید، براي كسب اطلاعات بيشتر و معاينه حضوري با دکتر ، از راه های زیر اقدام کنید:

شماره تماس:  ۷۱۰۶۲۴۰۰     –      ۰۹۳۳۴۱۳۱۰۰۴   

کانال  اینستاگرام     

 

جایگزینی کامل مفصل ران و جایگزینی کامل مفصل زانو از جمله روشهای موفق و معمول جراحی در ارتوپدی هستند. این عملیات به طور سنتی برای بیماران مسن تر و ساکن در نظر گرفته شده است.

تعویض مفصل لگن در ورزشکاران

طبق آماری که از مراجعین دکتر امین جواهری، فوق تخصص ارتوپدی به دست آمده است، بسیاری از ورزشکاران  برای انجام جراحی تعویض مفصل لگن به منظور رفع آسیب های موجود، مراجعه نموده اند و همیشه نگران این هستند که آیا بعد از انجام این جراحی می توانند به فعالیت های ورزشی خود ادامه بدهند یا خیر؟؟؟

تعویض مفصل لگن در ورزشکاران

تعویض مفصل لگن در ورزشکاران

 در ورزشکارانی که فشاری بر روی لگن و مفصل آن زیاد وارد نمی آورند، محدودیتی برای انجام جراحی تعویض مفصل لگن، وجود ندارد و فرد بعد از گذراندن دوره نقاهت و انجام فیزوتراپی بتواند به فعالیت های ورزشی خود برگردد.

همچنین ورزشکارانی که جراحی تعویض مفصل لگن را انجام داده اند، باید در خصوص طول عمر پروتز هایی که در بدنشان وجود دارد آگاه بوده و همچنین میزان استقامت آن را افزایش دهند.

این جراحی امروزه در ورزشکاران نیز به وفور انجام می شود. ورزشکاران بعد از انجام جراحی تعویض مفصل لگن، تصور می کنند که می توانند زندگی گذشته خود را به همان شدت و با همان میزان فعالیت ادامه دهند، با این که این تصور تا حدودی اشتباه است و فرد نمی توان تمامی آن فعالیت ها را با همان میزان شدت، انجام دهد.

آیا بعد از انجام جراحی تعویض مفصل لگن امکان بازگشت به ورزش وجود دارد؟

برای پاسخ به این سوال، باید این نکته را گوش زد کرد که طبق آمار ۲۷ درصد از ورزشکاران به منظور بازگشت به فعالیت های ورزشی خود اقدام به تعویض مفصل می فرمایند. علت اصلی این جراحی کاهش و تسکین درد ها بعد از انجام جراحی است.

با این حال انجام هر گونه فعالیت ورزشی و تفریحی با توجه به تجویز جراح ارتوپدی انجام می شود.

چه ورزش هایی را نباید بعد از انجام جراحی تعویض مفصل لگن انجام داد؟

از جمله ورزش هایی که نباید انجام داد؛ انجام ورزش هایی همانند تنیس، بسکتبال و ورزش های رزمی است که ممکن است باعث ایجاد آسیب و ضربه به مفصل لگن شود.

چه اقداماتی را باید برای بهبود سریع و کاهش دوره نقاهت انجام داد؟

به تمامی اقدامات و توصیه هایی که جراح ارتوپدی در اختیار فرد می گذارد باید توجه شده و اقدامات لازم انجام شود.

انجام ورزش های سبک که جراح ارتوپدی توصیه نموده بسیار کمک کننده است.

مراجعه منظم به جراح ارتوپد و انجام فیزوتراپی طبق تجویز جراح، کمک بزرگی به تسریع بهبودی و کاهش دوران نقاهت بعد از جراحی تعویض مفصل لگن است.

پاسخ