تعویض مفصل لگن در ورزشکاران

تعویض مفصل لگن در ورزشکاران

جایگزینی و تعویض مفصل لگن از جمله روش های درمانی نوین به شمار می رود که افراد بعد از مراجعه به فوق تخصص ارتوپدی و تشخیص ایشان انجام می دهند. این روش درمانی را افراد زیادی از جمله ورزشکاران را که به دلیل ایجاد صدمه در مفصل لگن انجام شده است انجام می دهند. ولی بیشتر در افراد دارای سنین بالا انجام می شود.

در صورتی تعویض مفصل لگن در ورزشکاران انجام می شود که به دلیل انجام فعالیت های ورزشی و یا صدمات ورزشی، نیاز به این جراحی باشد.

افراد زیادی به دلیل آسیب هایی که به مفصل لگنشان وارد شده است، اقدام به تعویض مفصل لگن خود نموده اند. در این میان ورزشکاران نیز به تعویض  مفصل لگن نیز اقدام می نمایند و  به متخصص ارتوپدی مراجعه می نمایند. دکتر امین جواهری به این گروه از افراد در خصوص تعویض مفصل لگن می تواند راهنمایی و مشاوره نمایدبرای دریافت مشاوره و راهنمایی می توانید با شماره ۰۲۱-۷۱۰۶۲۴۰۰  نماس حاصل نمایید و یا ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

جایگزینی کامل مفصل ران و جایگزینی کامل مفصل زانو در میان روشهای موفق و معمول جراحی در ارتوپدی هستند. این عملیات به طور سنتی برای بیماران مسن تر و ساکن در نظر گرفته شده است. با این حال، اینها در حال حاضر به صورت فزایندهای در بیماران منتظر بازگشت به فعالیتهای ورزشی هستند.

تعویض مفصل لگن در ورزشکاران

طبق آماری که از مراجعین دکتر امین جواهری، فوق تخصص ارتوپدی به دست آمده است، بسیاری از ورزشکاران زیادی برای انجام جراحی تعویض مفصل لگن مراجعه نموده اند و همیشه نگران این هستند که آیا بعد از انجام این جراحی می توانند به فعالیت های ورزشی خود ادامه بدهند یا خیر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دکتر امین جواهری در این خصوص با توضیح این مورد می پردازند.

افرادی که بعد از انجام جراحی تعویض مفصل لگن دارای فعالیت های شدید ورزشی و بیشترین فشار بر روی لگن و مفصل آن هستند، ممکن است بعد از انجام این جراحی به دلیل آن که برخی از محدودیت ها را خواهند داشت نتوانند این جراحی را انجام دهند. ولی در ورزشکارانی که فشاری بر روی لگن و مفصل آن زیاد وارد نمی شود، محدودیتی وجود ندارد. تمامی این شرایط با توجه به نظر جراح و فوق تخصص ارتوپدی می باشد و ممکن است فرد بعد از گذراندن دوره نقاهت و انجام فیزوتراپی بتواند به فعالیت های ورزشی خود برگردد.

همچنین ورزشکارانی که جراحی تعویض مفصل لگن را انجام داده اند، باید در خصوص طول عمر پروتز هایی که در بدنشان وجود دارد آگاه بوده و همچنین میزان استقامت آن را افزایش دهند.

این جراحی امروزه در ورزشکاران نیز به وفور انجام می شود. ورزشکاران بعد از انجام جراحی تعویض مفصل لگن نیز تصور می کنند که می توانند زندگی گذشته خود را به همان شدت و با همان میزان فعالیت ادامه دهند، با این که این تصور تا حدودی اشتباه است و فرد نمی توان تمامی آن فعالیت ها را با همان میزان کیفیت گذشته انجام دهد.

سوالات مهمی که از دکتر امین جواهری می پرسند این است که :

آیا بعد از انجام جراحی تعویض مفصل لگن امکان بازگشت وجود دارد؟

برای پاسخ به این سوال، باید این نکته را گوش زد کرد که طبق آمار ۲۷ درصد از ورزشکاران به منظور بازگشت به فعالیت های ورزشی خود اقدام به تعویض مفصل می فرمایند، که در این میان ۲۹ درصد شان خواستار تعویض مفصل زانو هستند و مابقی تعویض مفصل لگن را انجام می دهند. علت اصلی این جراحی کاهش و تسکین درد ها بعد از انجام جراحی است.

در این میان همچنین برخی از ورزشکارانی که جراحی تعویض مفصل را انجام داده اند فقط میتوانند به انجام فعالیت و تفریحات روزانه و سبک پرداخته و تنها در این میان ۱۱ درصد از این گروه از افراد قادر خواهند بود که به ورزش های حرفه ای خود بازگردند.

با این حال انجام هر گونه فعالیت ورزشی و تفریحی با توجه به تجویز جراح ارتوپدی انجام می شود.

چه ورزش هایی را نباید بعد از انجام جراحی تعویض مفصل لگن انجام داد؟

از جمله ورزش هایی که نباید انجام داد، انجام ورزش هایی همانند تنیس، بسکتبال و ورزش های رزمی است که ممکن است باعث ایجاد آسیب و ضربه به مفصل لگن شود.

چه اقداماتی را باید برای بهبود سریع و کاهش دوره نقاهت انجام داد؟

به تمامی اقدامات و توصیه هایی که جراح ارتوپدی در اختیار فرد می گذارد باید توجه شده و اقدام شود.

انجام ورزش های سبک که جراح ارتوپدی توصیه نموده بسیار کمک کننده است.

مراجعه منظم به فیزوتراپی و طبق تجویز جراح عالی است.

مراقبت های بالینی نیز را باید همیشه به یاد داشت.

مقالات مرتبط 

تعویض مفصل لگن 

راه های ارتباطی با دکتر امین جواهری 

۰۲۱-۷۱۰۶۲۴۰۰

اینستاگرام 

با تشکر، مدیریت سایت دکتر امین جواهری، جراح ارتوپدی، فوق تخصص لگن و زانو

پاسخ