دوره نقاهت تعویض مفصل لگن

دوره نقاهت تعویض مفصل لگن

دوره نقاهت تعویض مفصل لگن چقدر است؟

فرض کنید شما و یا یکی از عزیزانتان قصد انجام جراحی تعویض مفصل لگن را دارید. چه چیزهای ذهنتان را در مورد این عمل جراحی به خود مشغول می سازد؟!؟

مطمئنا بعد از استرس و اضطراب از نتایج حاصل از این عمل جراحی، به دوره نقاهت تعویض مفصل لگن و زمان ریکاوری بعد از این جراحی فکر می کنید.

برای بیماری که این عمل جراحی را انجام می دهد مهم است که بداند چه زمان بعد از انجام آرتروپلاستی مفصل ران، می توانند به فعالیت های جسمانی خود ادامه دهند.

در این مطلب به بررسی عواملی که می توانند باعث کوتاه شدن دوره نقاهت تعویض مفصل لگن و ریکاوری هرچه سریع تر بیمار بعد از این عمل جراحی می شوند، می پردازیم.

دوره نقاهت تعویض مفصل لگن

دوره نقاهت تعویض مفصل لگن

طول درمان تعویض مفصل لگن

مدت زمان بهبودی و درمان حاصل از عمل تعویض مفصل لگن به چندین مرحله تقسیم می شود.

  1. بهبودی کوتاه مدت

در این مرحله بیمار توانایی بلند شدن از روی تخت و مرخص شدن از بیمارستان را پیدا می کند. در این مرحله استفاده از ابزارهای کمکی مانند واکر و عصا می تواند به راحت تر راه رفتن بیمار کمک شایانی نماید.

همچنین بیماران با استفاده از واکر تعادل بهتری حین راه رفتن دارند. در حالت طبیعی مدت زمان در نظر گرفته شده برای بهبودی کوتاه مدت حدود ۴ تا ۶ هفته می باشد.

نکته: توجه داشته باشید عواملی نظیر؛ دررفتگی مادرزادی مفصل لگن، عفونت لگن بعد از جراحی، جراحی تعویض مجدد مفصل لگن و… می تواند مدت زمان بهبودی بیمار را تحت تاثیر قرار داده و آن را افزایش دهد.

  1. بهبودی طولانی مدت

در این مرحله زخم های ناشی از عمل تعویض مفصل لگن به طور کامل بهبود حاصل کرده و بافت های نرم داخلی نیز ترمیم شده اند.

بیمار می تواند به راحتی به فعالیت های روزمره ی خود بازگردد. مدت زمان در نظر گرفته شده برای این مرحله حدود ۴ تا ۶ ماه می باشد.

مراقبتهای بعد از عمل تعویض مفصل لگن

همانطور که در مبحث مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن بیان شده است؛ رعایت نکات ایمنی و بهداشتی می تواند مانند سدی محکم در مقابل ایجاد عوارض نامطلوب بعد از این جراحی درمانی عمل کند.

به طوری که احتمال ایجاد عوارض نامطلوبی مانند؛ عفونت و یا شکستن مفصل تعویض شده با رعایت دقیق مراقبت های بعد از این عمل جراحی، به طرز قابل توجهی تحت کنترل گرفته و کاهش می یابد.

دکتر علیرضا امین جواهری (فوق تخصص لگن از زوریخ سوئیس) با انجام جراحی تعویض مفصل لگن به روش قدامی با کمترین برش؛ به بیماران خود کمک می نماید تا سریع تر دوره نقاهت بعد از تعویض مفصل لگن را سپری کنند و به زندگی طبیعی خود بازگردند. در این قسمت نمونه ای از جراحی تعویض قدامی مفصل لگن توسط ایشان را ملاحظه می فرمایید:

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن

انجام تمرین های فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل باعث بهبود و تقویت مفصل ران تعویض شده ی بیمار خواهد شد.

نقش این تمرین ها در ۶ هفته ی ابتدایی بعد از عمل جراحی، پررنگ تر می باشد و تاثیرات حائز اهمیتی در روند راه اندازی بیمار خواهد داشت.

حتی در برخی موارد نیاز به مراجعه ی حضوری به بیمارستان و مراکز فیزیوتراپی نیست و بیمار می تواند برنامه ی حرکتی بعد از عمل تعویض مفصل را از بهترین جراح لگن در تهران دریافت کرده و آن ها را در منزل با رعایت نکات ایمنی انجام دهد.

در این قسمت نمونه ای از برنامه های حرکتی بعد از جراحی آرتروپلاستی لگن قرار داده شده است:

سایر مقالات مرتبط:

راه رفتن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

کاهش وزن قبل از جراحی تعویض مفصل

جا انداختن دررفتگی لگن

راه های ارتباطی با دکتر سید علیرضا امین جواهری (فوق تخصص زانو و لگن از دانشگاه زوریخ سوئیس):

شماره های تماس:  ۰۹۳۳۴۱۳۱۰۰۴ –  ۷۱۰۶۲۴۰۰

صفحه اینستاگرام دکتر علیرضا امین جواهری

پاسخ

Call Now Button