هشدارهای مربوط به راه رفتن بعد از تعویض مفصل لگن

راه رفتن بعد از تعویض مفصل لگن

خیلی از اشخاص در هر سن و هر جنسیتی ممکن است بنا به آسیب های شدید مفصل هیپ نیاز به جراحی تعویض مفصل لگن پیدا کنند. این عمل جراحی باعث بهبود آسیب های مفصل مربوطه و بازگشت بیمار به زندگی طبیعی خود می شود.

درمان بسیاری از بیماری های مطرح عضلانی_استخوانی، تعویض مفصل لگن می باشد. به گونه ای که این عمل جراحی راه حل مناسبی برای درمان شکستگی استابولوم، دررفتگی مادرزادی مفصل لگن، استئوآرتریت پیشرفته و… می باشد.

برخی از افراد نگران راه رفتن بعد از تعویض مفصل لگن می باشند و دغدغه ی این را دارند که چه زمان بعد از این عمل جراحی می توانند بدون ابزار کمکی راه بروند.

راه رفتن بعد از تعویض مفصل لگن

راه رفتن بعد از تعویض مفصل لگن

هدف از جراحی تعویض مفصل لگن

مفصل ران به دلایل متعددی ممکن است با مشکلاتی مواجه شود که راهکار جراحی تعویض مفصل تنها گزینه از بین بردن معضل است. این دلایل عبارتند از:

  1. مفصل ران سائیده شود و در اثر آرتروز لگن و خرابی با مشکل مواجه شود
  2. شکستگی در لگن و استابولوم ممکن است بد جوش بخورد
  3. سر استخوان ران به علت نرسیدن خون خراب یا آسیب دیده شود (سیاه شدن سر استخوان ران)
  4. روماتیسم باعث آسیب در سر استخوان ران شود
  5. در رفتگی مفصل ران یا لگن به علت مشکلات مادرزادی

بسیاری مواقع می توان مشکلات مفصل لگن را با استفاده از دارو یا ورزش های خاص حل کرد و یا درد آن را کاهش داد. اما گاهی درد و ناتوانی حرکتی آن قدر زیاد است که نیاز به جراحی مفصل می باشد.

نکته حائز اهمیت حساسیت این عمل جراحی می باشد که باید به نحو احسن برای بیمار صورت گیرد تا امکان ایجاد عوارض نامطلوبی مانند تعویض مجدد مفصل لگن، عفونت مفصل تعویض شده و… وجود نداشته باشد.

به همین دلیل توصیه ی ما به شما بزرگواران این است تا دقت بیشتری نسبت به انتخاب بهترین جراح لگن در تهران داشته باشید.

دکتر سید علیرضا امین جواهری، فوق تخصص زانو و لگن از زوریخ سوئیس، آگاه به دانش روز دنیا، آماده ی ارائه ی خدمات به شما عزیزان می باشد. شما می توانید از طریق شماره های زیر با ایشان ارتباط برقرار نمایید:

شماره های تماس:  ۰۹۳۳۴۱۳۱۰۰۴ –  ۷۱۰۶۲۴۰۰

صفحه اینستاگرام دکتر علیرضا امین جواهری

انتقال وزن روی پای جراحی شده

بسته به شرح حال بیمار و تشخیص جراح تعویض مفصل لگن، زمان راه افتادن بعد از این عمل جراحی در هر فرد متفاوت است. ولی در هر حال؛ فردی که تحت عمل تعویض مفصل لگن قرار می گیرد می تواند با از بین رفتن حالت بیهوشی و کسب تعادل اقدام به راه رفتن نماید.

در هنگام راه رفتن به موارد زیر توجه کنید:

  • تا حد امکان به صورت مستقیم و صاف راه بروید
  • وزن خود را به طور مساوی روی هر دو پا متمرکز کنید تا فشار زیادی به پای جراحی شده وارد نشود.
  • شاید بلند کردن پای جراحی شده از روی زمین در روزهای ابتدایی بعد از جراحی کمی سخت باشد، ولی به مرور این توانایی تقویت می شود و بیمار به راحتی می تواند پای خود را از سطح زمین حرکت دهد.

استفاده از وسایل کمکی بعد از جراحی لگن

معمولا توصیه می شود بیمار برای راه رفتن بعد از تعویض مفصل لگن از وسایل کمکی مانند؛ عصا، واکر و… استفاده نماید. نحوه ی راه رفتن در روزهای ابتدایی پس از عمل تعویض مفصل لگن را جراح لگن و یا فیزیوتراپیست به شما آموزش می دهند.

نکته ی بسیار مهم:

به خاطر داشته باشید بیماری که به تازگی عمل تعویض مفصل انجام داده است باید از کفش های مناسب و مسیر های امن استفاده نماید تا احتمال زمین خوردن و آسیب دیدن را کاهش دهد.

تمام نکات مربوط به نحوه ی استحکام و بلند شدن از روی صندلی و تخت خواب در مقاله ی “مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن” به صورت کامل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است.

پاسخ

Call Now Button