زانوی ضربدری

 زانوی ضربدری

آيا مي دانستيد یکی از عوامل ایجاد زانوی ضربدری عدم توازن عضلانی در پا می باشد؟

در این مقاله به علل زانوی ضربدری و راه های درمان این عارضه می پردازیم.

افراد مبتلا به زانوی ضربدری یا ژنووالگوم در حالی که زانوها به هم چسبیده‌اند پاها با فاصله از هم قرار می‌گیرند و شکل حرف X را به خود می‌گیرند.
به طور کلی نوزادان با پای پرانتزی به دنیا می‌آیند، که علت آن جمع شدن آنها در رحم مادر است. در حدود یک تا یک و نیم سالگی که کودک شروع به راه رفتن می‌کند ، اندام‌های تحتانی شروع به صاف شدن می كنند.
ژنووالگوم بیشتر در کودکان ۳ ساله دیده می‌شود و اغلب وقتی آنها به سن ۷ تا ۸ سال رسیدند، بیماری‌شان خودبه‌خود اصلاح می‌شود.

 دكتر سيد عليرضا امين جواهري  ، جراح و متخصص ارتوپد و فوق تخصص جراحي زانو و لگن از سوييس هستند و مي توانند بااستفاده از دانش و تجربيات خود در زمينه درمان زانوی ضربدری ،  به شما كمك كنند.
شما عزیزان می توانید، براي كسب اطلاعات بيشتر و مشاوره و معاينه حضوري با دکتر ، از راه های زیر اقدام کنید:

شماره تماس:  ٠٢١٧٠٦٢٤٠٠       و    اینستاگرام     

انواع زانوی ضربدری 

۱٫ پای ضربدری فيزيولوژيك
اين نوع پای ضربدری بعد از اینکه کودک ۷ تا ۸ ساله شد، به صورت خود به خود رفع می‌شود
۲٫ پای ضربدری پاتولوژیک
به علت يسري بیماری‌های زمینه‌ای مي باشد.مانند: بیماری ریکتزيا مقاوم به ویتامین دی ، بیماری‌های ژنتیکی ، چاقی و وزن زیاد، آسیب‌دیدگی صفحه رشد استخوان‌‌ها در نزدیک مفصل زانو و آرتروزهای شدید در بزرگسالان.

علايم زانوی ضربدری

نزدیک شدن زانوها به خط میانی بدن و دورشدن قوزک داخلی مچ پا ازیکدیگر و سائیده شدن زانوها به یکدیگر به هنگام راه رفتن از علایم واضح و روشن زانو ضربدری هستند .
ساير علايم
-کوتاهی تاندون آشیل
– خستگی زود رس به هنگام راه رفتن و دویدن
-کوتاهی قد
– سائیدگی بیش از حد کناره داخلی کفش
– درد پشت ساق وجلوی ران
آرتروز زانو زودرس

زانوی ضربدری

گرافی زانوی ضربدری

تشخيص زانوی ضربدری

تشخيص اين ناهنجاري با انجام معاینات بالینی ،اندازه‌گیری قد ، تراز پاها ، تقارن زانوها و بررسي الگوی راه رفتن و ایستادن تأیید می‌شود. عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس نیز در صورت لزوم انجام می‌شود.

درمان زانوی ضربدری

پای ضربدری در کودکان در حال رشد طبیعی مي باشد. اگر ضربدری بودن زانو باقی ماند و خودبه‌خود اصلاح نشد، درمان‌های اصلاحی خاص و انجام اقدامات ترمیمی توصیه می‌شود.
درمرحله ی اول  با اصلاح علل زمینه‌ای ، همچون اصلاح اختلالات تغذیه‌ای ، تجویز ویتامین دی ، ویتامین سی و همچنین تقویت عضلات اطراف زانو و لگن و بهبود سبک زندگی و فیزیوتراپی ؛ از دردها و ناتوانی کودک بکاهیم.
معاینه کامل کف پا بسیار مهم است. هرگونه مشکلات مربوط به پا از جمله صاف بودن کف پا باید رفع شود. صاف بودن کف پا را می‌توان با قرار دادن یک آرتز (کفی طبی) در کفش، درمان کرد.
اگر بعد از سن ۷ سالگی بیماری خوب نشد و همچنان ادامه داشت، ممکن است پزشک برای اصلاح پای ضربدری استفاده از بریس‌ها یا آرتز کفش (کفی طبی) را توصیه کند. همچنين متخصص ارتوپد انجام حرکات ورزشی خاصی را توصیه می‌کند تا از بدتر شدن بیماری جلوگیری کند و روند بهبودی را ارتقا بخشد. حرکات ورزشی ای مانند:
اسکات نیمه ، استپ آپ ، توپ ارتوپدی و تمرینات ورزشی در استخر، می‌تواند برای تقویت عضلات در زانوی ضربدری مؤثر باشد که باید تحت نظر متخصص انجام شود.
در صورتی که پای ضربدری خودبه‌خود اصلاح نشد ، ممکن است پزشک عمل جراحی را پیشنهاد کند. روش عمل به سن کودک، شدت و علل پای ضربدری بستگی دارد.
عمل‌های جراحی اصلاحی برای درمان زانوی ضربدری عبارتند از:
١)عمل جراحي هدايت رشد
٢)عمل استئوتومی یا اصلاح امتداد استخوانی
بعد از سن رشد و در بزرگسالان با استفاده از عمل استئوتومی یا اصلاح امتداد استخوانی ، بدشکلی استخوان اصلاح می‌گردد.
معمولاً عمل‌های جراحی برای اصلاح زانوی ضربدری و انجام تمرینات فیزیکی پس از آن نتایج خوبی به دنبال خواهد داشت.
تحرک زانو، تمرینات تعادلی و تقویتی ، آموزش نحوه صحیح ایستادن ، راه رفتن و تقسیم صحیح وزن روی زانوها برای تسریع در روند بهبودی مؤثر باید انجام شود.

زانوی ضربدری

عمل جراحي استئوتومي اصلاحي زانوي ضربدري (ژنووالگوم)

تمرينات ورزشي مناسب براي تقويت عضلات در ناهنجاري زانوی ضربدری 

در واقع در این عارضه عضله ی داخلی همسترینگ ، واستوس مدیالیس و کوادری دچار ضعيف شده اند. همین ضعف باعث برهم خوردن تعادل و پوسچر طبیعی فرد شده و در دراز مدت موجب ایجاد زانو ضربدری می شود.
در این مطلب چند نوع از حرکات اصلاحی زانو ضربدری را برای شما آماده كرده ايم:

 1. مانند شکل به پهلو دراز بشکید و سر را روی آرنج قرار دهید پای بالایی را روی صندلی قرار دهید تا پای پایینی بتواند به سمت بالا حرکت کند . حال پای زیرین را ۱۰ بار بالا آورید و هر بار ۱۰ ثانیه نگه دارید . برای اینکه بتوانید این تمرین را بیشتر بر روی بخش داخلی همسترینگ متمرکز کنید بهتر است کمی بسمت جلو یا شکم متمایل شوید تا بیشتر سمت داخل و خلفی ران در هنگام بلند کردن پا فعالیت نماید. (شكل زیر)زانوی ضربدری
 2. تقويت عصلات واستوس مدياليس : برای تقویت واستوس مدیالیس مانند شکل بنشینید و یک زانو را خم کنید . پای هدف را دراز کنید. پشت زانو را به زمین یا یک پد کوچکی بفشارید . ۱۰ ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید.این تمرین را ۱۰ بار تکرار نمایید. (شكل زیر)
 3. تقویت مجموعه عضلات کوادری سپس یا چهار سر ران : مانند شکل به دیوار تکیه دهید و دست ها را روی کمر بگذارید. یک توپ در بین زانوها قرار دهید و آن را بفشارید . سپس تا ۳۰ تا ۹۰ درجه خم شوید و دوباره به حالت اول باز گردید.(شكل زیر)

8 thoughts on “ زانوی ضربدری

 1. رحمان - شهریور ۱۱, ۱۳۹۷ در ۲:۳۸ ب.ظ

  بهترین زمان برای جراحی زانو ضربدری چندسالگی هست ؟؟؟

  پاسخ
  • draminjavaheri - مهر ۲۴, ۱۳۹۷ در ۱:۵۷ ب.ظ

   زانوي ضربدري در ٧٥ درصد بچه هاي ٣ تا ٥ سال وحود داره و ٩٥ درصد تا سن ٧ تا ٨ سالگي بدنبال رشد خوب ميشوند
   درصورت عدم بهبودي و وجود درد و عدم بهبودي درد با فعاليت هاي ورزسي و تقويتي باتوجه به سن كودك شدت و علايم تصميم به عمل جراحي ميشود
   درافرد بالغ هم براساس شدت درگيري و درد مقاوم درمان جراحي انجام و قاعدتا باعث جلوگيري از سير بروز ارترزو زانو ميشود
   كلا سن خاصي نداره مثل زانوي پرانتزي نيست كه بهتره در كودكي عمل بشه حتما

   پاسخ
 2. nadi - آبان ۴, ۱۳۹۷ در ۱۲:۳۹ ق.ظ

  میشه خواهش کنم هزینه جراحی هردو زانوی ضربدری رو بگید؟

  پاسخ
  • draminjavaheri - آبان ۶, ۱۳۹۷ در ۲:۱۱ ب.ظ

   سلام نیاز است زانوها توسط پزشک معاینه شود و روش جراحی تعیین گردد. میتونید برای معاینه به مطب دکتر جواهری مراجعه کنید

   پاسخ
 3. مه وش - آبان ۳۰, ۱۳۹۷ در ۲:۱۳ ب.ظ

  من ۲۸سالمه و زانوهام پرانتزی هست امکانش هست جراحی کنم و اینکه رینج هزینه ش چقدرهستش؟و هم چنین مدت زمان بهبودی؟

  پاسخ
  • draminjavaheri - اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۸ در ۱۰:۳۱ ق.ظ

   باید شدت پرانتزی بودن پاها در معاینه ی حضوری تعیین شود. بله با جراحی قابل درمان می باشد. هزینه ی عمل بعد از تعیین تکنیک درمانی در جلسات معاینه به اطلاعتان رسانده میشود

   پاسخ
 4. عزیزی - دی ۲۱, ۱۳۹۷ در ۸:۲۲ ب.ظ

  سلام وقت بخیر.
  ۲۳ سالمه پاهام ضربدریه، میخوام عمل کنم.اگه میشه هزینه حدودیه عملو برام ایمیل کنید که اگه از پسش بر بیام برای معاینه بیام مطب.

  پاسخ
  • draminjavaheri - اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۸ در ۱۰:۳۰ ق.ظ

   هزينه اعمال جراحي حضوري درمطب بعداز معاينه بيمار درصورت نياز بعمل گفته ميشه

   پاسخ

پاسخ