چگونه زانوی پرانتزی را درمان کنیم؟

زانوی پرانتزی

علت زانوی پرانتزی چیست؟

چه راهکارهایی برای درمان زانوی پرانتزی وجود دارد؟

آیا زانوی پرانتزی منجر به ایجاد عوارض حرکتی برای فرد می شود؟

به اصطلاح به نحوه ی راه رفتن اشخاصی که دارای زانوی پرانتزی یا همان ژنوواروم هستند، حالت اردکی گفته می شود. یکی از علل شایعی که افراد به متخصص ارتوپدی مراجعه می نمایند، پرانتزی بودن زانوهایشان است.

 در اکثر موارد میزان ژنوواروم؛ در محدوده ی طبیعی محسوب می شود و نیاز به انجام جراحی و یا استفاده از تکنیک های تهاجمی به منظور رفع این حالت وجود ندارد.

در این مقاله به بررسی زانوی پرانتزی و راهکارهای موثر در رفع این عارضه می پردازیم.

تشخیص پای پرانتزی

نحوه ی قرارگیری جنین در رحم مادر به گونه ای می باشد که در بدو تولد نوزاد تا سن ۳ سالگی پاها فرم و حالت پرانتزی دارند که امری طبیعی است و به مرور زمان برطرف می گردد.

علاوه بر این چاق بودن کودک نیز از عواملی می باشد که پرانتزی بودن زانوی کودک را بیشتر نمایان می سازد. لازم به ذکر است که کودک از سن ۳سالگی به بعد دچار زانوی ضربدری نیز شود که این حالت هم طبیعی می باشد و تا سن ۶ سالگی رفع می شود.

تشخیص پای پرانتزی

تشخیص پای پرانتزی

اگر از سن ۶ سالگی به بعد زانوی کودک همچنان حالت پرانتزی خود را حفظ کرده بود نیاز است تا برای انجام اقدامات لازم جهت رفع این عارضه به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید.

درمان زانوی پرانتزی

نکته ی قابل توجه در این مبحث این است که افرادی دارای زانوی پرانتزی هستند، باید چکاپ های لازم را جهت بررسی نرمی استخوان انجام نمایند تا بتوانند از پیشرفت و شدت یافتن پرانتزی شدن زانوهایشان جلوگیری کنند.

  • ورزش های مناسب برای زانوی پرانتزی

عضلات بدن نقش بسیار مهمی در رفع حالت پرانتزی زانو دارد. بنابراین با تقویت عضلات پیرامون مفصل زانو می توان از زانوی پرانتزی پیشگیری و یا آن را کنترل کرد. بطور مثال:

عضلات داخلی و نزدیک کننده ی ران پا، در زانوی پرانتزی کوتاه تر و ضعیف می باشند و در مقابل عضلات بیرونی و خارجی ران حالت کشیده تر و بلندتری دارند.

زانوی پرانتزی

زانوی پرانتزی

بنابراین انجام حرکات ورزشی مخصوص که باعث تقویت عضلات مذکور شوند می توانند نقش مهمی در کنترل و رفع حالت پرانتزی زانو، ایفا کنند.

  • جراحی زانوی پرانتزی

اگر انحراف زانو به قدری باشد که باعث ایجاد درد و یا آرتروز زانو در فرد شود نیاز است از تکنیک های پیچیده تری برای رفع این مشکل و عوارض نامطلوب ناشی از آن استفاده کرد. بطور مثال با استفاده از عمل جراحی می توان راستای اندام فرد را اصلاح کرد.

با اینکه این جراحی ساده می باشد اما اگر بصورت نادرست و تکنیک ناصحیح جراح صورت گیرد می تواند عواقب غیرقابل جبرانی را بر بیمار تحمیل کند. بنابراین توصیه می شود با انتخاب بهترین جراح ارتوپد در تهران جراحی موفقیت آمیزی را بخود هدیه دهید.

نتیجه گیری

تشخیص درست و انتخاب راهکار درمانی مناسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

بنابراین انجام هرگونه اقدام درمانی برای رفع ژنوواروم به پارامترهای مهمی از جمله:

  • شدت پرانتزی بودن زانو
  • سن فرد
  • جنسیت
  • علت اصلی ژنوواریوم

بستگی دارد و باید زیر نظر بهترین متخصص ارتوپد بررسی شود. علاوه بر این توجه داشته باشید که؛ نحوه ی درمان و انتخاب راهکار مناسب برای رفع زانوی پرانتزی قبل از بلوغ و بعد از آن متفاوت می باشد.

پاسخ

Call Now Button