ساییدگی زانو و عواقب آن

ساییدگی زانو

علل ساییدگی زانو را می دانید؟

علائم ساییدگی زانو چیست؟

با ماهمراه باشید تا در این مقاله به ساییدگی زانو و علائم و عوارض آن بپردازیم.

ساییدگی زانو یکی از علل مهم در فراهم آوردن بستری مناسب برای ایجاد آرتروز زانو می باشد.

غضروف لایه ای به رنگ سفید و منعطف می باشد. این لایه نقش مهمی را در مفاصل ایفا می کند. از مهم ترین وظایف غضروف می توان به تاثیر غضروف در حرکت و لغزش استخوان ها در مفاصل اشاره کرد.

 دكتر سيد عليرضا امين جواهري  ، جراح و متخصص ارتوپد و فوق تخصص جراحي زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید ، براي كسب اطلاعات بيشتر و معاينه حضوري توسط دکتر امین جواهری ، از راه های زیر اقدام کنید:

شماره تماس:  ۷۱۰۶۲۴۰۰ /  ۰۹۳۳۴۱۳۱۰۰۴   و  کانال  اینستاگرام     

با ایجاد اختلال و آسیب در بافت غضروفی ، عوارض نامطلوبی در مفصل مربوطه ایجاد می شود. به طور مثال با نازک شدن لایه ی غضروفی مفاصل احتمال سائیدگی زانو تشدید می گردد. اگر این امر ادامه یابد ، مفصل متحمل آسیب های جدی می شود. همچنین امکان تحلیل رفتن استخوان و ایجاد شیارهای متعدد روی آن از جمله عوارض حاصل از ساییدگی زانو می باشد.

عوارض ساییدگی زانو

با ادامه ی ساییدگی زانو ، ممکن است تمام غضروف مفصلی و یا بخشی از آن تحلیل رود. بدنبال این امر فاصله ی قسمت پایینی استخوان ران و قسمت بالایی استخوان درشت نی ، کم می شود و در این حالت ساییدگی زانو تشدید می گردد.

در بررسی های بعمل آمده توسط رادیوگرافی در افرادی که دچار ساییدگی زانو هستند، فاصله ی بین استخوان ران و درشت نی آن ها ، حدود چند میلی متر می باشد. غضروف مفصلی در گرافی های تهیه شده ، مشخص نمی باشد و به صورت فضای خالی در عکس های تهیه شده ظاهر می شود.

با پیشرفت ساییده شدن زانو ، استخوان ها در دوطرف مفصل شروع به رشد نامتعارف می کنند که این امر سبب تشکیل استخوان اضافی در مفصل مربوطه می شود که بدنبال این عارضه لایه ی سینوویال که نقش تولید کنندگی مایع مفصلی را برعهده دارد ، ملتهب می شود.

ساییدگی زانو

ساییدگی زانو

التهاب لایه ی سینوویال ممکن است به تولید حجم زیادی از مایع مفصلی شود که این امر تجمع مایع در مفصل زانو را ایجاد می کند که به اصطلاح آمیانه به این حالت آب آوردگی مفصل زانو اطلاق می شود.

علل ساییدگی زانو

  • عوامل ژنتیکی و وراثتی
  • وزن بالا ( در این حالت زانو تحت فشار وزن بالا قرار می گیرند که احتمال سائیدگی آن ها را بالا می برد.)
  • بالا رفتن سن
  • جنسیت ( خانم های بالای ۵۰ سال ، بیشتر از مردان در معرض ساییدگی زانو قرار دارند.)
  • ضربه به زانو ( بطور مثال آسیب دیدگی های ورزشی مانند: شکستگی و دررفتگی ، پارگی منیسک و رباط های زانو ؛ می توانند زمینه ی ساییدگی زانو را فراهم آورند.)
  • نحوه ی نامناسب راه رفتن و یا نشستن ( چمباتمه زدن ، چهارزانو نشستن بصورت طولانی مدت ، حمل مداوم اشیاء سنگین تر از ۲۵ کیلوگرم و…)
  • انجام ورزش های واکنشی مانند فوتبال ، بسکتبال ، تنیس ، استقامت بصورت غیر اصولی و طولانی مدت ممکن است فرد را در معرض ساییدگی زانو قرار دهد.
  • بیماری هایی مانند: آرتریت چرکی ، دررفتگی مکرر کشکک زانو ، استئوکندریت دیسکان و… می توانند احتمال ساییدگی زانو را تشدید کنند.

پاسخ

Call Now Button