سياه شدن سر استخوان ران 

سياه شدن سر استخوان ران 

سیاه شدن سر استخوان ران یا نکروز چیست؟ آیا از عوارض ناشی از نکروز آواسکولار یا همان سیاه شدن سر استخوان ران، خبر دارید؟

این مقاله اطلاعاتی در مورد سیاه شدن سر استخوان ران در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

سیاه شدن سر استخوان ران

نکروز آواسکولار به سیاه شدن سر استخوان ران اطلاق می شود. این عارضه ناشی از قطع شدن جریان خون به سمت استخوان ایجاد می گردد. با نرسیدن جریان خون به استخوان، سلول های استخوانی می میرند و نهایتا مفصل استخوان تخریب می گردد. به مرور این عارضه سبب ایجاد آرتروز می شود.

نکروز آواسکولار می تواند در هر استخوانی نمایان شود، اما اغلبا سر استخوان ران، را تحت تاثیر قرار می دهد.

سیاه شدن سر استخوان ران

سیاه شدن سر استخوان ران

علل سياه شدگي سر استخوان ران

هرعاملي كه باعث اختلال در خونرساني سر استخوان فمور شود، ميتواند سبب ایجاد نکروز باشد.

ازمیان این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. شکستگی لگن و در رفتگی مفصل ران (این عامل می تواند سبب، آسیب به رگ های خونی و اختلال در گردش خون به سر استخوان ران شود.)
  2. مصرف مشروبات الکلی زیاد
  3. مصرف داروهای کورتیکو استروئیدی به مدت طولانی
  4. کم خونی داسی شکل
  5. بیماری روماتیسم
  6. حاملگی
  7. مصرف دخانیات
  8. ایدز و…

به منظور تشخیص مناسب و اقدام باکیفیت برای رفع عارضه ی، سیاه شدن سر استخوان ران ،  به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنید. دکتر سید علیرضا امین جواهری ، متخصص ارتوپد  و فوق تخصص زانو و لگن از سوئیس ، از جدید ترین تکنیک ها، برای درمان استفاده می کند. شما عزیزان برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ، می توانید از راه های زیر با ایشان ارتباط برقرار کنید:

شماره تماس:  ٠٢١٧١٠٦٢٤٠٠                             اینستاگرام 

 

متاسفانه امروزه، در کشور ما بیماری سیاه شدن سر استخوان ران، درمیان جوانان شیوع بیشتری پیدا کرده است. علت این امر مصرف داروهای نیروزا و حاوی هورمون های استروئیدی با دوز بالا، در باشگاه های تناسب اندام، می باشد.

همچنين دربيماران مبتلا به روماتيسم و بيماران مبتلا به ام اس ، به دليل مصرف كورتون ( به عنوان يكي از راهكارهاي درماني) خطر ایجاد نکروز آواسکولار، افزایش می یابد. بنابراین در این بیماران، بايد درصورت، احساس هرگونه درد درناحيه كشاله ران و قدام ران به پزشك خود مراجعه نمايند.

سیاه شدن استخوان ران

علايم بيماري سياه شدن سر استخوان ران

شروع تدریجی و خفیف درد، در کشاله ی ران ، مخصوصا در حین برخواستن ، نشستن و یا در حین فعالیت های روزمره، در بیمار ایجاد می شود.

با مرور زمان و پیشرفت این عارضه، میزان درد نیز بیشتر می گردد. با پیشروی این عارضه، مفصل دچار خشکی و محدودیت حرکتی می شود و بعد از مدتی بیمار درهنگام راه رفتن، لنگ می زند.

با تغییر شکل دادن سر استخوان ران، ارتفاع سر استخوان ، کم می شود و به دنبال  آن اندام تحتانی، کوتاه میشود. این کوتاهی لنگش بیمار را بازهم، بیشتر میکند.

تشخيص اين بيماري با معاينه ی صحيح توسط، متخصص ارتوپد و انجام راديوگرافي، ساده است.

در مراحل ابتدايي، ممكن است در عكس ساده، شواهد چنداني در خصوص تشخیص این عارضه وجود نداشته باشد. در این حالت پزشک ارتوپد در صورت شك داشتن، با انجام MRI  ، به تشخيص عارضه می پردازد. هم چنين در۵۰ درصد موارد اين عارضه ممکن است دوطرفه باشد.

درمان سياه شدگي سر استخوان ران

این بیماری ، به طور معمول همیشه، عمل جراحی  بوده است. اگر بیماری در مراحل ابتدایی ، کشف و تشخیص داده شود و هنوز سر استخوان ران تغییر شکل نداده باشد، با انجام بعضی از روش های جراحی ،می توان خون رسانی به سر استخوان ران، را مجددا برقرار کرد و از پیشرفت بیمار جلوگیری بعمل آورد.

معمول ترین عمل جراحی که به این منظور انجام میشود، عمل دکمپرشن Decompression سر استخوان ران می باشد.

در اختلال‌هایی که ، سر استخوان ران ، حالت گرد و كروي بودن خود را از دست می‌دهد، مهم‌ترین درمان ، تعويض مفصل ران می باشد.

سایر مقالات ارائه شده:

آرتریت مفصل لگن 

آرتروسکوپی لگن

پاسخ