دليل صدا كردن و تق تق زانو چيست؟

صدا دادن زانو

 آیا می دانید دلیل صدا کردن و تق تق زانو چیست؟ آيا شما هم از صدا دادن زانوی خود نگران هستید؟

در این مقاله علت دلایل صدا دادن زانو را شرح می دهیم.

یکی از دغدغه های اصلی افراد جوان صدا دادن زانوها يا همان تق تق زانوهاست !
بله صدا دادن زانوها یکی از شکایت های بسیار شایع مخصوصا در افراد جوان که در مورد سلامتی زانوهای خود نگران هستند ، می باشد.

تق تق زانو

این احساس خردشدگی و تق تق زانو به عنوان کریپتوس شناخته می‌شود. کریپتوس زانو در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما با افزایش سن احتمال ابتلا به آن افزایش می‌یابد.
دقت شود که صدا دادن زانوها (تق تق کردن) به خودی خود نگران کننده نیست و علل مختلفی ممکن است باعث این حالت شود مانند رد شدن تاندون ها از روی استخوان ها و یا ترکیدن حبابهای گاز نیتروژن در ناحیه مفصلی.
پس اگر فقط از صدا دادن زانو رنج می برید و سایر علایم مانند درد، ورم،اشکال در خم و راست کردن زانو یا اختلال راه رفتن وجود ندارد خیلی نگران نباشید.

صدا دادن زانو

صدا دادن زانو

علل ایجاد صدای تق تق زانو 

۱٫ آسیب و پارگی رباط، به خصوص در هنگام بروز آسیب ها و پارگی رباط صلیبی قدامی صدادادن زانو اتفاق می افتد و حرکت مفصل زانو به حالت عادی و نرمال انجام نمی شود.
۲٫ پارگی منيسك، در موارد آسیب منیسک زانو ، شنیدن صدا از مفصل زانو مقطعی است و همراه با درد می باشد.
۳٫ آرتروز زانو ، شايع ترين علت در افراد بالای ٦٠ سال ميباشد وفرسایش و تحليل رفتن غضروف مفصل زانو و به عبارتی آرتروز زانو بر اثر بالا رفتن سن باعث تولید صدا می شودو دردناک است .
۴٫ كندرومالاسی يا نرمی كشك زانو
۵٫ کشیدگی رباط های زانو
صدا دادن زانو معمولا مشکل جدی نیست و با گذشت زمان این مساله خودبه خود بهبود میابد.

 دكتر سيد عليرضا امين جواهري  ، جراح و متخصص ارتوپد و فوق تخصص جراحي زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید، براي كسب اطلاعات بيشتر و معاينه حضوري با دکتر ، از راه های زیر اقدام کنید:

شماره تماس:  ۷۱۰۶۲۴۰۰     –      ۰۹۳۳۴۱۳۱۰۰۴   

کانال  اینستاگرام     

راه های جلوگیری از صدا دادن زانو

١) خم کردن زانوبه صورت مطلوب
٢) استقامت درساق پا باعث استقامت زانو وهمسترینگ و کاهش صدا دادن و تق تق زانو می شود.
٣) بهبود تحرک لگن با کشش آن و تمرينات كششی
٤) بهبود حرکت مچ پا
٥) خوردن غذاهای سالم حاوی كلسيم و ويتامين د
٦) کاهش فشار روی مفصل زانو (باهر بار قدم برداشتن ۷مرتبه وزن بدن روی زانو ایجاد می شود که در صورت اضافه وزن باعث صدا دادن زانو می شود.)
٧) جلوگیری از انجام فعالیت هایی که باعث آسیب رسیدن به زانو می شود.
٨) استفاده از محافظ و باندهای کشی برای زانو هم می تواند به شما کمک کند.

به خاطر داشته باشید که در صورتی که تق تق زانو با درد ، ورم يا اختلال در حركات زانو همراه باشد، جاي نگراني هست و نیاز به درمان دارد. حتما باید برای تشخیص علت آن به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنید تا برنامه درمانی مناسبی را برای شما تجویز کند.

برای رسیدن به هدف و درمان باید علت دقیق بروز صدا دادن زانو مشخص شود. متخصص ارتوپد کسی است که می تواند برای تشخیص علت بیماری به شما کمک کند او به صورت فیزیکی شما را معاینه می کند و در صورت نیاز انجام تست های دیگری را توصیه می کند.

 

انجام دادن این تست ها می تواند به پزشک برای تشخیص دلایل پنهان ایجاد تق تق زانو کمک کند. زمانیکه علت صدا دادن زانو مشخص شد، پزشک برای شما داروهایی را تجویز می کند و به شما توصیه میکند برای برگشت به حالت طبیعی تمرینات خاصی را انجام دهید و در صورت لزوم اقدامات جراحي زانو ،را درنظر ميگيرد.

صدا دادن زانو

صدا دادن زانو

در صورتی که علت صدا دادن زانو وارد شدن آسیب به زانو باشد لازم است در ابتدا به زانوی خود استراحت بدهید. از داروهای ضد التهاب و مسکن نیز برای کنترل علائم تا زمان بهبودی استفاده می شود.
در صورتی که رباط یا منیسک زانوی شما پاره شده است، برای درمان نیاز به انجام عمل جراحی می باشد. بعد از انجام عمل جراحی ممکن است باز هم صدا دادن زانو ادامه پیدا کند، اما صدا دادن بدون احساس درد خواهد بود و احتمالا به علت آتروفی عضلات (تحلیل عضلانی) در دوران بهبودی ، پس از عمل است.

دراين موارد انجام فیزیوتراپی و استفاده از زانوبند طبی نه تنها به کاهش صدا دادن و تق تق زانو کمک می کند، بلکه خطر آسیب دوباره را کاهش می دهد.
در صورتی که علت صدا دادن زانو ، بیماری های مزمنی مانند کندرومالاسی (نرمی غضروف کشکک زانو) یا آرتروز زانو باشد، پزشک ارتوپد به شما توصیه خواهد کرد که تا زمان بهبود درد زانو استراحت کنید.

بعد از آن برای افزایش قدرت عضلات، مراجعه به فیزیوتراپی تجویز می شود. استفاده از زانو بند های مخصوص کشکک زانو نیز می تواند در این موارد به کاهش صدا دادن و درد زانو کمک کند و توصیه می شود بيمار از دو زانو و چهار زانو نشستن خودداری کند.

سایر مقالات ارائه شده:

آرتروسکوپی زانو

تعویض مفصل زانو

پاسخ