علت صدا دادن لگن چیست؟

صدا دادن لگن

آیا صدا دادن لگننشان دهنده ی بیماری است؟

راه درمان صدادادن لگن چیست؟

آیا وقتی راه میروید یا از صندلی بلند می شوید یا پایتان را به اطراف می چرخانید احساس می کنید مفصل لگن شما صدا می دهد؟

اگر اینطور است،  محتملا دچار وضعیتی به نام Snapping hip شدید. این وضعیت به دنبال گیر کردن تاندون های اطراف مفصل ران ، ایجاد می گردد. بااینکه صدا دادن لگن کمی آزار دهنده می باشد اما معمولا این وضعیت بدون علامت خاص و بی ضرر می باشد

صدا دادن لگن معمولا در ورزشکاران جوان و افرادی که زیاد می رقصند ، شیوع بیشتری دارد. همچنین دوره ی شایع این بیماری معمولا بین ۱۵ تا ۴۰ سالگی در نظر گرفته می شود.

 دكتر سيد عليرضا امين جواهري  ، جراح و متخصص ارتوپد و فوق تخصص جراحي زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید ، براي كسب اطلاعات بيشتر و معاينه حضوري توسط دکتر امین جواهری ، از راه های زیر اقدام کنید:

شماره تماس:   ۷۱۰۶۲۴۰۰ /  ۰۹۳۳۴۱۳۱۰۰۴   و  کانال  اینستاگرام     

علل صدا دادن لگن

صدا دادن لگن Snapping Hip Syndrom و احساس تقه کردن آن معمولا به دلیل حرکت کردن تاندون روی برجستگی اطراف مفصل ، اتفاق می افتد. دو تاندون مهم در مفصل لگن در این امر نقش بسزایی دارند. یکی از این تاندون ها ، نوار ایلیوتیبیال باند نام دارد که نقش بیشتری در صدا دادن لگن به عهده دارد.

این نوار در سطح خارجی مفصل لگن قرار دارد و در هنگام خم و راست شدن ، این نوار روی تروکانتر بزرگ (برجستگی استخوانی بزرگی است که در سطح خارجی و پایینی استخوان ران واقع شده است.) به حرکت درمی آید.

در بعضی افراد نوار ایلیوتیبیال باند ، حرکت پرشی  و ناگهانی روی برجستگی تروکانتر دارد که بدنبال این نوع حرکت لگن صدا می دهد. صدا دادن لگن در این حالت بیشتر به دلیل تغییر موقعیت ران از حالت خم به صاف و حرکت تاندون به سمت عقب، از روی تروکانتر ، اتفاق می افتد.

صدا دادن لگن

صدا دادن لگن

برخی از افراد این طرز صدا دادن لگن را به اشتباه در رفتگی  مفصل لگن تلقی می کنند. در مواقعی بیمار درهنگام انجام برخی از حرکات ناگهانی ، احساس می کند که مفصل ران او ، تغییر وضعیت ناگهانی می دهد. همانطور که بیان شد این احساس تغییر مکان مفصل ران ، به واسطه ی حرکت پرشی تاندون روی برجستگی تروکانتر اتفاق می افتد.

اگر این حرکت پرشی ادامه پیدا کند ، سبب ایجاد التهاب و تورم در بورس تروکانتر می شود که بدنبال این امر ، بیمار احساس درد در ناحیه ی خارجی لگن خود پیدا می کند.

یکی دیگر از علایم صدا دادن لگن ، گیر افتادن تاندون عضله ی ایلیوپسواس ، که در قسمت جلویی مفصل ران واقع شده است، می باشد. این تاندون از روی برجستگی های زیر عبور می کند:

 • برجستگی ایلیوپکتینئال در لبه جلویی استخوان لگن
 • کپسول مفصل ران
 • برجستگی تروکانتر کوچک

حرکت لگن و مفصل ران سبب تحریک این تاندون و حرکت آن روی این برجستگی ها می شود. گاها این حرکت با پرش همراه است که این پرش سبب احساس صدا و تقه از مفصل ران می شود.

Snapping-Hip-Syndrom

صدا دادن لگن

درمان صدا دادن لگن

اگر به هنگام صدا دادن لگن ، دردی در ناحیه ی لگن حس نمی کنید نگران نباشید، معمولا صدای مفصل مشکل خاصی ایجاد نمی کند. توصیه می شود به هنگام صدا دادن لگن و یا صداهای مفصلی دیگر ، فعالیت بدنی خود و شدت آن را تغییر دهید تا از وارد شدن فشار نامناسب به ناحیه ی مورد نظر کاسته شود. تغییر و کاهش فشار حرکتی بر روی مفصل ، از ساییده شدن تاندون روی برجستگی های استخوانی جلوگیری می شود و علائم بیماری نیز کاهش پیدا می کند.

با ادامه ی مشکل ، می توانید با مراجعه به متخصص ارتوپد خوب ، علت این امر را بررسی کنید. همچنین با انجام حرکات و نرمش های مخصوص زیر نظر فیزیوتراپ ، می توان علائم بیماری را تا حد چشمگیری کاهش داد.

اگر صدا دادن لگن با درد همراه باشد باید به متخصص ارتوپد مراجعه کنید تا اقدامات لازم برای درمان این عارضه انجام شود.

راه های درمانی صدا دادن لگن

 • معمولا پله ی اول برای درمان این عارضه ، کاهش و یا تغییر موقتی فعالیت های بدنی که سبب ایجاد صدا و درد می شوند، است.
 • تقویت و افزایش انعطاف پذیری تاندون ، با انجام حرکات کششی مناسب. این تکنیک راهکار موثری در درمان صدا دادن لگن می باشد که باید زیر نظر فیزیوتراپ مجرب صورت پذیرد.
 • به منظور تسکین درد ، می توان طبق تجویز پزشک از داروهای ضدالتهابی و غیر استروئیدی استفاده کرد.
 • در مواردی با تشخیص پزشک ، می توان از تزریق کورتیکوستروئید ، برای تسکیل درد استفاده کرد.
 • انجام عمل جراحی برای درمان این عارضه معمولا شایع نمی باشد و این عارضه با استفاده از تکنیک های غیرتهاجمی برطرف می گردد.

2 thoughts on “علت صدا دادن لگن چیست؟

 1. فاطمه امامی - اردیبهشت ۷, ۱۳۹۸ در ۱۱:۵۹ ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  من در زمان قبل بارداری و زمان رفتن به سر کارم سمت راست لگن از قسمت بیرون خیلی درد میکرد که حتی با فشار دست میتونستم محل درد رو به راحتی پیدا و فشار بدم و در زمان بارداری هیچ درد کمر یا لگن نداشتم تا بعد از زایمان که الان پنج ماهه میگذره.بعد از دوماه از زایمانم خودم یک سری ورزش کمر و زانو به صورت حوابیده انجام میدادم وه بعد از ان هر دو زانوهایم از بالای زانو یعنی روی ران هنگام نشستن و بلند شدن به شدت درد میکنه و در لگن هم احساس تکان خوردن استخوان یا رگ رو دارم.در ضمن فبل بارداری ام ار ای کردم وه تشخیص دیسک خفیف داده شد.میخواستم بدونم زانو درد با کمر و لگنم مرتبط هستش یا خیر.واقعا با یک بچه کوچیک عاجز شدم.ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
  • draminjavaheri - اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۸ در ۱۰:۲۹ ق.ظ

   خير درد زانو ها مربوط به لگن و كمر نيست ، بعلت ضعف عضلات چهارسر رانه نياز به فيزيوتراپي و تمرينات ورزش تقويت چهارسر دارن

   پاسخ

پاسخ