نرمی کشکک زانو

نرمی کشکک زانو

کندرومالاسی یا نرمی غضروف كشكك زانو امروزه به دلیل نحوه ی نادرست زندگی کردن و فعالیت های روزانه ، شایع شده است.
درواقع نرم شدگي ، تورم ، ساییدگی و تخریب لایه‌ی غضروفی در زیر کشکک زانو و عاجی شدن استخوان‌های زیرین لایه غضروفی می‌شود.
علت بروز نرمی غضروف کشکک زانو در اغلب موارد این است که ؛ استخوان کشکک زانو به درستی روی استخوان ران پا سر نمی خورد و در راستای محور صحیحی قرار ندارد و اين انحراف باعث توزیع نامناسب نیروها ميشود. بطوریکه به قسمت هایی از غضروف کشکک فشارهایی بیش از قسمت های دیگر آن وارد میشود و همین امر موجب نرم شدن و ریش ریش شدن غضروف میشود که، این موضوع منجر به درد جلوی زانو می‌شود.

 دكتر سيد عليرضا امين جواهري  ، جراح و متخصص ارتوپد و فوق تخصص جراحي زانو و لگن از سوييس هستند و مي توانند بااستفاده از دانش و تجربيات خود در زمينه نرمی کشکک زانو،  به شما كمك كنند.
شما عزیزان می توانید، براي كسب اطلاعات بيشتر و مشاوره و معاينه حضوري با دکتر می توانید، از راه های زیر اقدام کنید:

شماره تماس:  ٠٢١٧٠٦٢٤٠٠       و    اینستاگرام     

بيماري نرمی غضروف کشکک زانو؛ شایعترین علت درد مزمن زانو است.
در زنان بیشتر است بطوریکه شیوع آن در زنان دو برابر مردان است. در نوجوانان در سنین رشد بیشتر است و به نظر میرسد در کسانی که صافی کف پا دارند یا زانوهای پرانتزی دارند این بیماری بیشتر دیده میشود.

علايم نرم شدگي غضروف كشكك زانو

مهمترین علامت نرمي کشکک احساس درد مبهم و آزار دهنده‌ایست که بیشتر در داخل یا جلوی زانو احساس ميشود و این درد با انجام فعالیت (خصوصا دویدن، پریدن، کوهنوردی و بالا و پایین رفتن از پله‌ها) و یا نشستن برای مدت طولانی با حالت زانوی خمیده، شدیدتر می‌شود.

از علايم ديگر خشکی و گرفتگی مفصل زانو می توان به : صدا دادن زانو اشاره کرد  ؛ به طوریکه بیمار در حین حرکت دادن زانویش ، احساس خرت خرت مي كند. و درصورت تشديد بيماري ، ضعف عضلات چهارسر ران و لنگش اتفاق مي افتد.

تشخيص بيماري نرم شدگي غضروف زانو

تشخيص بيماري نرم شدگی کشکک زانو ، با كمك شرح حال كامل از بيمار و معاينه زانو و كمك از تكنيك هاي رادیوگرافی ساده ، سی تی اسکن ، ام آر آی یا آرتروسکوپی براي بررسي مشكلات همراه زانو، ميباشد.

نرمی کشکک زانو

نرمی کشکک زانو

درمان بيماري نرمي غضروف كشكك زانو

این بیماری بیشتر از اینکه یک بیماری گذرا باشد ، يك بيماري وضعیتی است که، در اثر روش های بد زندگی کردن Life style بوجود میاید. پس توصیه می شود؛ برای بهبودی اين بيماري باید بسیاری از عادات و رفتارهای روزانه خود را تغییر دهیم.
درمان این بیماری نیاز به همکاری بسیار موثر بیمار دارد و مهمترین اقدامات درمانی در معالجه این بیماری باید توسط خود بیمار انجام شود.

برای درمان نرمی کشکک زانو معمولا روش های درمانی غیر جراحی تجویز می شوند و موثر هستند.  به گزیده ای ازمیان این موارد در زیر اشاره می کنیم:

 1. کاهش فعالیت بيمار ، اولین قدم در درمان می باشد.
 2. استراحت دادن به زانو بخصوص از دو زانو و چهار زانو نشستن پرهيز كنيد. سعی کنید بیشتر روی صندلی بنشینید. همچنین استفاده از توالت‌های صندلی دار موسوم به توالت فرنگی ارجح است.
 3. داروهاي ضدالتهابي و مسكن مانند : استامینوفن، بروفن، سلکوکسیب یا داروهای دیگر
 4. اصلاح عادات حرکتی فرد و انجام حرکات کششی و تقویت کننده عضلات و نرمش تقويت عضله چهارسر ران
 5. استفاده از زانو بند
  (استفاده از زانوبند درست در زیر زانو فشار را از روی مفاصل برداشته و به‌طورچشمگیری موجب کاهش درد می‌شود. استفاده از زانوبند بسیار ساده و درعین‌حال موثر است.)
 6. كاهش وزن
 7. ليزر درماني وسرمادرماني

در صورتی که تکنیک های درمانی غیر جراحی برای بهبود علت نرمی کشکک زانو مؤثر نباشند ، روش جراحی در نظر گرفته می شود که، شامل:  آرتروسكوپي زانو و تكنيك هاي خارج کردن غضروف های آسیب دیده از زانو می باشد كه به بهبود بیماری کمک می کند.
همچنين اعمال جراحی بازسازی زانو براي قرارگيري مناسب كشكك، ممكن است كمك كننده باشد.

پيشگيري ازساييدگي  و نرمي غضروف کشکک زانو

 1.  سعی در جلوگیری از افزایش وزن
 2. قبل از هر فعالیت ورزشی باید حدود پنج دقیقه بدن را به اصطلاح گرم کرده و سپس نرمش های کششی را انجام داد.
 3. برای دویدن باید از کفش هایی استفاده کرد که، کفی آن توانایی جذب ضربات و شوک های وارده را داشته باشد.
 4. عضلات چهارسر ران خود را قوی نگه دارید.
 5. هر ورزشی را که انجام می دهیم باید شدت و مدت آن را بتدریج افزایش داده و از تغییر ناگهانی شدت و مدت ورزش باید اجتناب کرد.
 6. سعی کنید کمتر دوزانو و چهارزانو بنشینید و در صورت امکان کمتر از توالت های سنتی استفاده کنید.

سایر مقالات ارائه شده:

آرتروز زانو

تعویض مفصل زانو

پوکی استخوان

پاسخ