پارگی رباط صلیبی زانو در فوتبال

پارگی رباط صلیبی زانو

آقای جوانی در بازی فوتبال دچار آسیب دیدگی زانو شده و به دلیل پیچ خوردن زانو، دچار التهاب و تورم در زانوی خود شده است.

شرح حال بیمار: احساس می کنم چیزی در زانویم پاره شده است. تورم و درد نیز از علائم دیگری می باشد که بیمار به آن ها اشاره می کند.

در این مقاله به بررسی آقای جوانی که در حین فوتبال دچار پارگی رباط صلیبی زانو شده است می پردازیم. با ما همراه باشید.

تشخیص پارگی رباط صلیبی زانو

آقای جوانی با علائم ذکر شده در ابتدای این مقاله به دکتر سید علیرضا امین جواهری، متخصص و جراح ارتوپد مراجعه نمودند.طبق بررسی تصاویر ام آر آی مشخص شد که؛ این فرد دچار پارگی منیسک و رباط صلیبی زانو شده است.

بعد از انجام تست ها و معاینات پزشکی، یک دوره ی بی حرکتی یک هفته ای تجویز شد، اما برای ترمیم پارگی کارآمد نبود و از طریق آرتروسکوپی زانو عارضه ی موجود رفع شد.

 دكتر سيد عليرضا امين جواهري  ، جراح و متخصص ارتوپد و فوق تخصص جراحي زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید ، براي كسب اطلاعات بيشتر و معاينه حضوري ،  از راه های زیر با دکتر جواهری ارتباط برقرار کنید:

شماره تماس:   ۷۱۰۶۲۴۰۰ /  ۰۹۳۳۴۱۳۱۰۰۴   و  کانال  اینستاگرام     

علائم پارگی رباط صلیبی زانو

 • احساس درد درهنگام حرکت دادن زانو یا احساس درد هنگام فشار آوردن به مفصل زانو
 • تورم در مفصل زانو (این تورم ناشی از تجمع مایع در مفصل زانو می باشد.)
 • ناپایداری زانو در آسیب دیدگی های شدید

اگر درد و تورم زانو بعد از آسیب دیدگی را جدی نگیریم ممکن است با گذر زمان این آسیب دیدگی گسترش یابد و سبب ایجاد عوارض نامطلوبی در غضروف های موجود در زانو (مخصوصا منیسک زانو) شود که این امر آسیب دیدگی را تشدید و عوارض ناشی از آن را دو چندان می کند.

عوارض پارگی رباط صلیبی زانو

فردی که دچار پارگی رباط صلیبی زانو شده است، در حرکت دادن زانوی خود دچار مشکل می شود. تورم و درد در زانو از عوارض نامطلوب دیگر این آسیب دیدگی می باشد. همچنین محدود شدن حرکت زانو سبب ایجاد اختلال در حرکت کردن و راه رفتن فرد می شود.

تشخیص بموقع و انجام اقدامات درمانی مناسب در روند ترمیم رباط و بازسازی آن بسیار حائز اهمیت می باشد. زیرا در صورت تشخیص و درمان بموقع این عارضه، مفصل زانو می تواند عملکرد طبیعی خود را بدست آورد، در غیر اینصورت ممکن است فرد متحمل عوارض غیرقابل جبرانی شود.

پارگی رباط صلیبی زانو

پارگی رباط صلیبی زانو

جراحی بازسازی رباط صلیبی زانو

معمولا برای بازسازی رباط صلیبی پاره شده از تکنیک آرتروسکوپی زانو بهره گرفته می شود. کلمه ی آرتروسکوپی مشتق از دو کلمه ی Arthro (مفصل) و Scopy ( مشاهده کردن) می باشد. جراح با استفاده از دوربین های تعبیه شده در آرتروسکوپ می تواند فضای داخلی زانو و عوارض ایجاد شده را ببیند و اقدامات لازم جهت برطرف سازی آسیب دیدگی ها را انجام دهد.

 • با انجام آرتروسکوپی زانو می توان، رباط صلیبی زانو را ترمیم و قطعات پاره شده از منیسک را خارج کرد.
 • در این تکنیک نیاز به باز کردن مفصل زانو و انجام جراحی گسترده نمی باشد.
 • بنابراین روند بهبودی و ترمیم آسیب های ایجاد شده در مفصل زانو، در این تکنیک بسیار سریع تر می باشد.

دوره نقاهت بازسازی رباط صلیبی زانو

دوره ی نقاهت این بازسازی طولانی نمی باشد و فرد بعد از جراحی به منزل باز می گردد.

 • فرد از فردای روزی که جراحی شده است می تواند حرکت های زانوی خود را شروع کند.
 • استفاده از زانو بند در هفته ی اول بعد از بازسازی رباط صلیبی زانو الزامی است.
 • بعد از گذشت یک هفته بعد از جراحی، انجام حرکات و نرمش های فیزیوتراپی برای فرد آغاز می شود.
 • این فرد هفته ی سوم بعد از جراحی می تواند از تردمیل استفاده کند. همچنین از هفته ی چهارم این فرد می تواند به باشگاه برگردد و فعالیت ورزشی خود را در جهت تقویت عضلات چهارسر و بازسازی کامل رباط صلیبی خود، ادامه دهد.
 • لازم به ذکر است که در افرادی که جراحی بازسازی رباط ACL انجام داده اند انجام ورزش هایی مانند: فوتبال، والیبال، بسکتبال و … که امکان پیچ خوردن زانو را تشدید می کنند، به مدت ۶ ماه بعد از جراحی بازسازی، ممنوع می باشد.
 • بازگشت به فعالیت های ورزشی حرفه ای نیازمند تقویت کامل عضلات چهار سر می باشد.

نتیجه گیری

پیشگیری بهتر از درمان می باشد! این جمله با معنی و مفهوم مهم خود، ملکه ی ذهن بسیاری از افراد می باشد.

بنابراین توصیه می شود با رعایت نکات ایمنی در حین ورزش سلامت خود را تضمین کنید و از ایجاد آسیب های ناگوار جلوگیری بعمل آورید.

با این حال در صورت ایجاد آسیب دیدگی مانند پارگی رباط صلیبی زانو، لازم است بلافاصله به متخصص ارتوپد مراجعه نمایید و معاینات لازم را در جهت تشخیص آسیب دیدگی و درمان آن انجام دهید.

پاسخ